"Konference by měla zpracovat individuální plán práce s dítětem," uvedl Nečas s tím, že odebrání dítěte rodině by mělo být až poslední možností řešení situace. "Chceme zabránit tomu, aby odbírání dětí bylo standardním postupem," uvedl Nečas. To se ale podle něj týká dětí, jejichž rodiče se například dostali do sociální nouze, nikoli dětí týraných.

Ministr uvedl, že není možné prosazovat snížení počtu dětí žijících v ústavech náhradní péče bez toho, aby stát vytvořil podmínky pro pěstounské rodiny. Na druhé straně nemůže "výslovně zakázat" odebírání dětí ze sociálních důvodů, když není schopen pomoct například prostřednictvím krizových či azylových bytů.

Ministerstvo připravuje standardy dětské náhradní péče

V současné době žije v ústavní péči v Česku 7 500 dětí, z toho 70 procent podle Nečase ze sociálních důvodů. Česko je za vysoký podíl dětí v ústavech terčem kritiky.

Pro péči o děti žijící mimo rodinu zpracovává ministerstvo standardy náhradní péče o děti. Budou definovat podmínky péče v náhradních rodinách, ale také v dětských domovech a v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Nejznámějším případem týrání doby z poslední doby je kauza bratrů z Kuřimi, jejichž matka a teta byly obviněny z omezování svobody a týrání dětí. [celá zpráva]