"Je to vlastně zápas o budoucí podobu státu. My jsme pro sociálně tržní ekonomiku. Tato koalice chce vytvořit republiku pro bohaté," prohlásil o reformě Paroubek.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek uvedl, že podle právního rozboru ČSSD je vládní návrh reformy neústavní. Není podle něj jasné, jak spolu souvisí organizační změny Všeobecné zdravotní pojišťovny, zákoníku práce nebo zrušení registračních pokladen.

Hašek řekl Novinkám, že požádá předsedu Sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), aby si vyžádal stanovisko právních expertů. "V případě, že se jejich stanovisko bude blížit tomu našemu, budeme požadovat, aby se reforma vůbec neprojednávala, protože je to paskvil," doplnil. Pokud by byl zákon přesto schválen, ČSSD na něj podá ústavní stížnost.

ČSSD kritizuje rovnou daň, navýšení DPH z pěti na devět procent a privatizaci nemocnic i Všeobecné zdravotní pojišťovny. To jsou podle Paroubka hlavní důvody, proč poslanci ČSSD nebudou hlasovat pro celý reformní balík, i když šéf soc.dem. připouští, že v něm možná jsou i dobré věcí.

Reformu kritizují i někteří koaliční poslanci

Vláda kritiku levice odmítá. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) například na začátku dubna uvedl, že reforma nebude znamenat zvýšení daňové zátěže pro žádnou skupinu obyvatel. [celá zpráva]

První etapu reformy veřejných financí schválila vláda Mirka Topolánka (ODS) minulý týden. Počítá se v ní se změnami daní, sociálních dávek, ekologickou daňovou reformou či s regulačními poplatky ve zdravotnictví. [celá zpráva]

Změny spojené do jednoho zákona chce kabinet obhajovat ve Sněmovně během léta. V dolní komoře má však jen polovinu hlasů.

Vyrovnat se bude muset nejen s nesouhlasem opozice, ale i s výhradami některých koaličních poslanců, jako je například Vlastimil Tlustý (ODS) [celá zpráva] nebo Ludvík Hovorka a Jan Kasal (KDU-ČSL). [celá zpráva]