"Do nemocnice odešel jako zdravý člověk a odešel jako osoba, která nemůže pracovat a mít rodinu. Následky jsou natolik závažné, že ho zcela vylučují ze všech oblastí lidského života," konstatovala soudkyně Daniela Kabátová.

Mladík se na jaře 1999 podrobil operaci nosní přepážky. Krátce po probuzení z narkózy nastaly komplikace, které skončily zástavou dechu, krevního oběhu a následným poškozením mozku.

Stoprocentní odpověď na příčinu poškození zdraví nedaly soudu čtyři znalecké posudky. Jako nejvíce pravděpodobná se ale jeví mimořádná reakce organismu na přetrvávající působení anestetik po narkóze. Znalci se shodli, že pokud by lékaři pacienta na několik hodin napojili na přístroje a nechodili ho pouze v patnáctiminutových intervalech kontrolovat, riziko by bylo daleko nižší. Jeho stav ale podle znalců takové opatření nevyžadoval.

Nemocnice vše odmítá

Nemocnice od samotného počátku odmítá odpovědnost za Martinákův zdravotní stav. "Je to precedens. Poprvé má nemocnice nést odpovědnost i přesto, že nebylo zjištěno pochybení personálu. V každém případě budeme zvažovat dovolání k Nejvyššímu soudu," řekl advokát.

Vyučený automechanik dnes chodí jen za pomoci jiné osoby, jeho mentální úroveň je na úrovni předškolního dítěte.

Okresní soud už dříve nemocnici vyměřil odškodnění přes milión korun. [celá zpráva]