Zjišťovali frekvence mobilních telefonů, rádií, televizí, wi-fi  i signály, které vysílá řízení letového provozu. Navštívili například meteorologický radar přímo v Brdech. Data experti odvezli do USA, kde je budou zkoumat.

Už v květnu přijede do ČR další skupina. "Zaměří se na hydrologické, geologické, klimatické a další podmínky ve vojenském prostoru. Bude se zabývat také infrastrukturou," uvedlo ministerstvo obrany.

USA už Česko oficiálně o vybudování radaru, který má být součástí protiraketového deštníku, požádaly. Česká vláda minulý týden souhlasně odpověděla. Raketová část základny by měla být vybudována v Polsku.

Kabinet sice s vybudováním souhlasí, názory ale úplně jednotné nejsou. Pro jsou pouze ODS a KDU-ČSL. Strana zelených by ráda systém viděla jako součást obrany NATO. Podobně je na tom i opoziční ČSSD.

Radar by měl stát ve vojenském prostoru Jince v Brdech poblíž kopce Trokavec. USA ale ještě na projekt neschválily peníze.

Systém v ČR by spolu s tím polským měl chránit země před případnými střelami z KLDR nebo z Íránu. Podobná zařízení mají USA v Kalifornii a na Aljašce.