"V parlamentu budu trvat na tom, aby systémově platili poplatky všichni," řekl s tím, že vyloučení některé skupiny z placení by mohlo ohrozit funkčnost regulace.

Ministr chce zavedením poplatků zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotních služeb. [celá zpráva] Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath jeho plán kritizoval a uvedl, že jeho strana jej nepodpoří. Julínek počítá s tím, že opozice v parlamentu bude proti poplatkům a je připraven bojovat, aby při rovnosti sil získal jeden nebo dva chybějící hlasy pro svoji reformu.

Od poplatků by osvobodil maximálně děti, protože ty zbytečné návštěvy lékaře nevyžadují. Naproti tomu u seniorů se mu zdá osvobození od poplatků sporné, jejich placení by měl řešit sociální systém. "Tam by vynětí z plateb nebylo efektivní, protože je to velká skupina, která chodí k lékaři často, a ne vždy úplně účelně," řekl.

Návrh regulačních poplatků
za recept 20 Kč
za návštěvu specialisty 50 Kč
za den v nemocnici 50 Kč
za návštěvu pohotovosti 50 Kč
za návštěvu praktického lékaře při určitých diagnózách 50 Kč

Kdyby senioři byli z placení vyňati, ztrácel by se podle ministra smysl poplatků, který má spočívat v úspoře peněz zdravotního pojištění. Podle odhadu pojišťoven by poplatky tím, že omezí zbytečnou péči, mohly ušetřit pojišťovnám ročně šest až sedm miliard. Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 200 miliard korun.

"Bude záležet na diskusi v parlamentu, kde upozorním, že efekt úspory díky kompromisu by byl nižší, tudíž méně by se mohlo dát například na transplantace," shrnul ministr.

Dodal, že regulační poplatek by zůstal zdravotnickému zařízení, tento příjem by ale pak byl vzat v úvahu v rámci úhrad od pojišťoven. "Nebude to primitivní odečet, ale zohlednění," upozornil.

Pacienti si doplatí i na léky

Julínek potvrdil, že připravuje limit doplatků na léky na recept v částce 3000 korun ročně. Pokud by pacient tuto částku překročil, pak by mu léky plně hradily pojišťovny. Ty se brání, že jim stoupnou náklady. Podle Julínka je vše propočítáno tak, aby doplatky pojišťovny nezatížily. V příští úhradové vyhlášce naopak počítá s tím, že pojišťovnám peníze ušetří.

Ministr plánuje přeměnu pojišťoven v akciové společnosti, které si budou konkurovat. Očekává, že tak budou lépe spravovat peníze pojištěnců a efektivněji je vydávat.

Neobává se, že by se prostředky v akciových společnostech ztrácely. Přirovnal to ke stavebnímu spoření, kam stát dává miliardy na příspěvek. "Dá naprosto soukromé společnosti, spořitelně, peníze a kupodivu těch 3000 korun skončí na vašem účtu, takže proč by to nešlo zajistit ve zdravotnictví," řekl Julínek.