"Za daného stavu věcí považuji za nemožné pokračovat ve své práci na Ministerstvu kultury ČR. Věřím, že má rezignace bude vnímána jako korektní vyjádření mého postoje, a to nejen jako ministryně kultury bez politické příslušnosti, ale - a to především - jako člověka, který jsi je vědom své odpovědnosti," uvedla Třeštíková v dopise.

Třeštíková ve čtvrtek vystoupila na mimořádné tiskové konferenci s tím, že je připravena rezignovat, pokud na ni bude i nadále premiér Mirek Topolánek (ODS) tlačit, aby jmenovala svým náměstkem Františka Formánka. [celá zpráva]

Topolánek: mrzí mě to

"Rezignace Heleny Třeštíkové na post ministryně kultury mě mrzí. Pokládal jsem ji a pokládám za člověka, jehož mravní integrita a autorita v odborných a uměleckých kruzích mohla tomuto komplikovanému resortu hodně pomoci," reagoval na odstoupení ministryně premiér Topolánek.

Řekl, že ho mrzí i důvody. To, že Třeštíková nabízené náměstky odmítla, prý respektoval, protože to bylo její právo, prý na ni žádný nátlak nevyvíjel.

Třeštíková Topolánkově kabinetu popřála hodně štěstí a řekla, že se k rezignaci už dál nechce vyjadřovat.

Za několik týdnů, které strávila Třeštíková ve funkci, stihla vybrat nového ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. [celá zpráva]

KDU-ČSL vybere nástupce co nejrychleji

Lidovci jednali o nástupci Třeštíkové už ve středu večer. Uvažuje se o Jaromíru Talířovi, který dělal Třeštíkové prvního náměstka nebo o Michaele Šojdrové. Předseda strany Jiří Čunek chce premiérovi předložit jméno nového ministra do pátku.

"Rozhodnutí paní Třeštíkové mě velmi mrzí, je to ztráta pro vládu, KDU-ČSL i pro českou kulturu. Myslím, že to byla charismatická a čestná dáma, ale je to její svobodné rozhodnutí," řekl ČTK první místopředseda strany Roman Línek.

Šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek řekl, že krok Třeštíkové chápe a považuje ho za statečný.

PROHLÁŠENÍ HELENY TŘEŠTÍKOVÉ
K REZIGNACI NA FUNKCI MINISTRYNĚ KULTURY ČR (24. ledna 2007)
  • Je tomu týden, kdy jsem Vás informovala o svém osobním postoji k situaci, které jsem jako ministryně kultury byla vystavena. Na mém postoji se nic nemění.
  • Nechci nikoho poškodit, ale hodlám dostát svým slovům. Poté, co jsem pana premiéra ústně informovala o důvodech, které mne vedou k tomuto řešení, jsem mu dnes také odeslala svou rezignaci na funkci ministryně kultury.
  • Za daného stavu věcí považuji za nemožné pokračovat ve své práci na Ministerstvu kultury ČR. Věřím, že má rezignace bude vnímána jako korektní vyjádření mého postoje, a to nejen jako ministryně kultury bez politické příslušnosti, ale - a to především - jako člověka, který si je vědom své odpovědnosti.
  • Děkuji všem kdo mne v mé práci podporovali a pomáhali mi ji zvládnout. Děkuji jim také za víru nejen v upřímnost mých slov, ale i v mou opravdovou snahu dostát všem úkolům, s nimiž jsem se ve funkci ministryně setkala. Jsem ráda, že jsem tyto lidi měla možnost poznat a spolupracovat s nimi.
  • Chci také poděkovat všem novinářům, za jejich aktivní zájem o dění v resortu kultury a věřím, že přetrvá i v budoucnu.
  • Vládě pana premiéra Mirka Topolánka přeji ze srdce mnoho úspěchů a dobrých rozhodnutí. Jistě pochopíte, že toto, je vše co mohu nyní k celé věci sdělit a proto už nechci a nebudu svou rezignaci více mediálně komentovat.
  • Děkuji a přeji všem dobré dny...
  • Helena Třeštíková