Byl by to už druhý neúspěch v pokusu o sestavení vlády a právě třetího premiéra by vybíral předseda Sněmovny. Vlček byl ale v září zvolen s tou podmínkou, že po druhém neúspěšném pokusu rezignuje, aby to nebyl on, kdo premiéra vybere.

Vlček fakt, že chce vyčkat, až se strany na jméně případného třetího předsedy vlády dohodnout, zdůvodnil tím, že nechce, aby země měla vládu v demisi a současně neměla ani předsedu dolní komory.

Vlček ale prioritně chce na mimořádné schůzi rezignovat ve středu, současně navrhuje, aby se volil nový šéf Sněmovny a opět chce kandidovat. Koalice s tím nesouhlasí, protože Vlček by tím pak porušil slib rezignovat poté, co druhá vláda nedostane důvěru a on by měl vybírat premiéra.

Obě strany mají ve Sněmovně 100 hlasů, do poslední chvíle tak zřejmě nebude jasné, zda se schůze uskuteční - tedy že poslanci její program odhlasují. Je také možné, že Vlček sice rezignuje, ale poslancům se už nového předsedu, tedy opět Vlčka, nepodaří zvolit. Dolní komora tak zůstane bez předsedy.