"Je to obrovský úspěch. Když pojedete 31. prosince 2007 třeba do Německa, nebudete už se prokazovat na hranicích pasem," komentoval rozhodnutí pro Novinky ministr vnitra Ivan Langer.

"Kromě Kypru vstoupí do schengenského prostoru na Silvestra 2007 všechny nové členské země EU, " dodal Langer.

Jedině Kypr má zájem o vstup do Schengenu až po zavedení systému SIS II. Kromě nových členských zemí do prostoru vstoupí také Švýcarsko.

Podle této nové varianty by se k 31.12.2007 otevřely pozemní a námořní hranice Schengenu a v březnu by pak odpadly kontroly i na letištích.

Pokud by EU trvala na systému SIS II, jehož součástí jsou biometrické pasy, tak by ČR podle Langera vstoupila do Schengenu až v roce 2010.

Podle původních plánů se schengenská zóna měla rozšířit o desítku nových členů EU a o Švýcarsko v říjnu příštího roku. Zavádění nové databáze tzv. Schengenského informačního systému SIS II, který už pracuje i s biometrickými údaji, jako jsou otisky prstů, scany oční duhovky nebo podoby obličeje, však provázely problémy. [celá zpráva]

Polsko mělo zpoždění a hrozilo, že systém bude zaveden až v roce 2009. [celá zpráva]  Noví členové Unie však proti odkladu rozšíření protestovali. Tvrdili, že toto zpoždění je politicky motivované. [celá zpráva] I Langer rozšířenáí komentoval slovy: "Znamená to, že v Evropa přestane být rozdělena na dvě části, na země a občany první a druhé kategorie. Věřím, že na konci příštího roku na Silvestra projdeme hranice tentokrát bez pasu."

ČR se bude na zavedení podílet finančně

Portugalsko přišlo s kompromisní ideou, že by se prostor nováčkům otevřel už dříve a do zavedení SIS II se používal zmodernizovaný stávající systém SIS I. Ministři států Unie ještě dojednávají finanční okolnosti tohoto řešení.

Ministři vnitra v úterý schválili portugalský návrh na modernizaci původního databáze SIS I, která by zahrnovala údaje i z nových zemí. Současně se bude dále vyvíjet SIS II.  Podle Langera nyní nikdo neví, kdy bude spuštěn SIS II. Český podíl na modernizaci SIS I, která přijde na 3,7 miliardy eur,  dosáhne asi 200 miliónů korun. Je to o polovinu méně, než by stál odklad rozšíření Schengenu.

V schengenské zóně se nyní nachází 15 států. Jde o původní unijní "patnáctku" s výjimkou Británie a Irska, které k dohodě nepřistoupily, a o dvě nečlenské země, Norsko a Island.

Na hranicích Francie, Německa, zemí Beneluxu vymizely hraniční kontroly 26. března 1995, kdy vstoupila v platnost Schengenská dohoda o volném pohybu osob. [celá zpráva]