Hlavní obsah

Zdravá snídaně je věda

28. 1. 2014, 7:28
Novinky, bok

Tvrzení, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, jistě slyšeli všichni. Někteří to přecházejí bez povšimnutí, jiní se tím naopak řídí a poctivě každý den ráno snídají. Ne každý ale jí podle odborníků tak, aby to bylo skutečně zdraví prospěšné.

Foto: Profimedia.cz

Správná snídaně by měla být nejen vydatná, ale především zdravá.

Článek

Vedle dostatečného pohybu je důležitou součástí úspěšného hubnutí (případně udržení stávající váhy) i správné stravování. V tomto ohledu je základním pravidlem naučit se snídat. Odborníci k tomu dodávají – snídat správně.

Základní body, které by měla ideální a zdraví prospěšná snídaně splňovat, přinesl server Health.

Načasování hraje roli

Jak již mnohé studie doložily, bohatá snídaně správně nastartuje metabolismus. Je však prospěšná i díky průběžnému dodávání energie a živin tělu, čímž bude později během dne méně hrozit, že se v „záchvatu“ hladu přejíte.

Aby byl přínos pro tělo co největší, doporučují odborníci snídat co nejdříve po probuzení – maximálně pak do jedné hodiny. Oběd by pak měl následovat zhruba 4,5 hodiny po snídani.

Správné složení

Aby byla snídaně vydatná a prospěšná, je dobré ji doplnit o správné potraviny, jiným se naopak zcela vyhnout. Vhodné jsou ty bohaté na vlákninu, např. jogurt s müsli a ovocem, vaječná omeleta, vločky, celozrnné pečivo, cereálie s mlékem atd., naopak vyhnout bychom se měli nadměrnému přísunu cukru a sladkého pečiva.

Pozor na porce 

Vydatná snídaně je potřebná, aby nás zasytila, ale ani v tomto případě se nemá nic přehánět. Je tedy vhodné regulovat i množství.

U pečiva se doporučuje jeden kousek, u vloček či cereálií menší miska, ovoce jeden kus, ovocný džus menší sklenice, mléko a jogurt jedno menší balení nebo sklenička.

Počet kalorií

Je také vhodné hlídat si počet kalorií, které tělu díky snídani dodáváme. Zatímco s ovesnými vločkami nebo ovocným jogurtem a nějakým přidaným ovocem a pitím dodáme tělu něco kolem 300 kalorií, míchaná vajíčka se slaninou nebo omeleta s toustem se bez problému mohou vyšplhat na 500–600 kalorií.

Reklama

Související témata:

Související články

Jednoduché rady, jak nepřibývat na váze

10. 11. 2013, 18:01

Otázka ideální hmotnosti trápí kdekoho. Mnozí lidé stále hledají zaručené návody na to, jak zhubnout, případně si svoji aktuální váhu udržet. Vedle zdravého...

Výběr článků