Článek
Vědci objevili, že malé změny dvou genů Parkin a PACRQ až pětkrát zvyšují riziko možnosti nákazy leprou. Předchozí studie ukázaly, že změny genu Parkin odpovídají za některé formy onemocnění Parkinsonovou chorobou, po níž nese gen název.
Francouzsko-kanadský tým na spojitost dvou genů a lepry přišel při analýze DNA přibližně 200 vietnamských rodin. Přitom zjistil, že některé formy modifikace těchto genů zvyšují pravděpodobnost onemocnění leprou pětkrát. Svůj poznatek experti následně ověřili u 1000 nemocných z Brazílie.
"Identifikace hlavního genetického komponentu náchylnosti na lepru ukazuje na naprosto novou cestu odpovědi, která by mohla odhalit záhadu vytrvalosti (lepry). Zároveň by mohla otevřít cestu k likvidaci této choroby," uvedl jeden z francouzských vědců.
Lepra, dnes označovaná jako Hansenova choroba, je infekční onemocnění vyskytující se zejména v tropických a subtropických oblastech. Vyznačuje se tvorbou rozpadajících se uzlíků v kůži a na sliznicích a nervovými poruchami, které vrcholí malomocenstvím. To se přenáší hnisem z postižených míst a patří k jedné z nejobávanějších nemocí.