Hlavní obsah

Tři dechová cvičení pro lepší zvládnutí stresu a úzkosti

29. 11. 2022, 6:03

Mnozí z nás se před koncem roku dostávají do velkého stresu, a to nejen v zaměstnání, ale i doma kvůli předvánočním přípravám či shánění dárků. Pokud se k tomu ještě přidá stres plynoucí z finančních potíží daných energetickou krizí či válkou na Ukrajině, není divu, že člověk nemůže pořádně spát a trpí strachem či úzkostmi.

Foto: Profimedia.cz

Dýchání pomáhá k uvolnění.

Článek

Pokud začínáte pociťovat tíhu těchto i jiných stresorů, to nejlepší, co v daný okamžik pro sebe můžete udělat, je soustředit se na dech a vsadit na tři dechová cvičení.

„Mozek poslouchá plíce, tudíž způsob, jakým dýcháme, má velký vliv na to, jak mozek funguje. Zprávy z dýchacího systému přitom mozek vnímá velmi intenzivně a dává jim i nejvyšší prioritu,“ vysvětluje ve své knize Léčivá síla dechu psychiatrička Patricia Gerbargová.

Dýchání je přitom jedinou automatickou funkcí těla, kterou máme sami pod kontrolou, tudíž můžeme v průběhu života i měnit naučené vzorce dýchání.

Jste-li ve stresu či trpíte úzkostí, pak vám může pomoci pomalé dýchání, které nejen snižuje podobné projevy, ale zároveň i zvyšuje schopnost přemýšlet.

„Hlubší a pomalejší dýchání také může dát vašemu tělu vědět, že již může opustit režim boje či útěku. Jedná se tedy o příjemný a přitom rychlý způsob, jak se uklidnit a jak dát zároveň mozku signál, že se o sebe staráte,“ upozorňuje na svém blogu psycholožka Anne Bartolucciová.

Vyzkoušejte s námi tři techniky, které můžete použít v okamžiku napětí ke zklidnění.

Dýchání do břicha

Je také známé jako brániční dýchání, které pomáhá zapnout parasympatikus, vegetativní nervový systém, jehož funkce nepodléhají naší vůli.

Děti přirozeně dýchají břichem, zatímco dospělí obvykle přes hrudník. Podle odborníků je přitom i v dospělosti výhodné vrátit se k základům, a tedy k bráničnímu dýchání.

Jak na to?

 • Najděte si pohodlnou polohu, ideálně vleže na zádech, abyste získali lepší rozsah pohybu.
 • Pomalu se nadechujte do břicha po dobu čtyř sekund. Břicho by se mělo zvednout, zatímco hrudník jen minimálně nebo vůbec.
 • Vydechujte čtyři sekundy nebo déle.
 • Provádějte toto dýchání každý den 5 minut.

Zhluboka dýchejte. A zhubnete

Zdraví

Soudržné dýchání

U zdravého dospělého člověka je klidová dechová frekvence přibližně 12-20 dechů za minutu. Pokud toužíte po zklidnění a optimální funkci mozku, pak je dobré zpomalit na pět dechů za minutu. Toto tempo dává mozku vědět, že je vše v pořádku.

Odborníci doporučují následující kroky:

 • Stáhněte si libovolnou aplikaci pro stimulaci dechu, která vám pomůže s určením, kdy se nadechnout a vydechnout. Cílem je nepřemýšlet nad počítáním a dalšími věcmi. Důležité je soustředit se jen na dýchání.
 • Dýchejte jemně, nejlépe nosem, se zavřenýma očima. Jedině tak se budete plně soustředit a blokovat vnější rušivé vlivy.
 • Nemělo by jít o hluboký nádech, jen velmi pomalý jemný nádech, během něhož se břicho přirozeně roztáhne.
 • Vyčleňte si na toto cvičení 20 minut denně. Můžete jej také použít, kdykoli máte pocit úzkosti a v noci, pokud máte problémy s usínáním.

Nebuďte na své starosti sami. Krizová pomoc dospělým i dětem nic nestojí

Zdraví

Krabicové dýchání

Jedná se o jednu z každodenních rutin, kterou praktikuje a doporučuje Mark Divine, bývalý velitel US Navy SEAL, který věří, že uvědomění a kontrola dechu jsou nejlepším nástrojem, jak získat počáteční kontrolu nad myslí.

Jak na to?

 • Začněte vsedě a vydechněte veškerý vzduch.
 • Nadechněte se do pěti.
 • Zadržte dech na počítání do pěti.
 • S výdechem počítejte do pěti.
 • Zadržte dech na počítání do pěti.
 • Tento cyklus opakujte pětkrát.

Když se bojíte udělat změnu a vystoupit ze své komfortní zóny

Vztahy a sex

Proč hned nemalovat čerta na zeď

Vztahy a sex

Reklama

Výběr článků