Hlavní obsah

Pohled na nezdravá jídla vyvolává v mozku stejnou reakci jako pohled na kokain

8. 4. 2011, 12:37 – New Haven

Sledování smaženého řízku, pečené kachny či kynutých knedlíků může vyvolat v mozku stejnou reakci jako sledování lajny kokainu v mozku narkomana. Podle nové studie z Yaleské univerzity mozek lidí, jež pojídají nezdravé potraviny, reaguje stejně jako mozek narkomana při konfrontaci s kokainem.

Foto: Profimedia.cz

Mozek lidí, jež pojídají nezdravé potraviny, reaguje stejně jako mozek narkomana při konfrontaci s kokainem.

Článek

Tato neurologická studie také vysvětluje, proč je boj s obezitou tak obtížný a proč léky na obezitu neúčinkují efektivně.

„Pokud jsou určité potraviny návykové, může to částečně vysvětlovat problémy, kterým lidé čelí při snaze zhubnout,“ tvrdí doktorka Ashley Gearhardtová z Yaleské univerzity ve státě Connecticut.

Funkční magnetickou rezonancí mozku žen se podařilo odhalit, že při sledování čokoládového koktejlu se aktivovala v mozku centra (přední cingulární kůra a střední orbitofrontální kůra), která se aktivují v mozku narkomana, když touží po droze. A čím více ženy vykazovaly vysoké skóre na škále potravinové závislosti, tím byla reakce silnější.

Reklama

Související témata:

Související články

Remoska zvládne hotové jídlo, minutku i dezert

30. 3. 2011, 10:47

O spotřebičích pro přípravu jídla na chatě mají Češi jasnou představu. Nemusí být velké, zato však multifunkční, a hlavně s nízkou spotřebou energie. Jsou-li...

Výběr článků