Hlavní obsah

Plané neštovice jsou vysoce nakažlivé, průběh nemoci v dospělosti bývá mnohem horší

26. 8. 2022, 5:55

Plané neštovice jsou virové onemocnění běžné hlavně u dětí. V první polovině letošního roku ho prodělalo více než 42 tisíc dětí a dospělých, což bylo podle Státního zdravotnického ústavu nejvíce za posledních deset let. Zatímco v raném věku se nejedná o závažné onemocnění, v dospělosti se může objevit těžký průběh s celou řadou potíží.

Foto: Profimedia.cz

Plané neštovice

Článek

V dospělosti jsou plané neštovice nebezpečné především u jedinců s oslabenou imunitou. U nich mohou neštovice způsobit vnitřní krvácení, encefalitidu, meningitidu, poškození orgánů nebo v některých případech i život ohrožující zápal plic.

U nastávajících matek zase nemoc dokáže vyvolat předčasný porod nebo zavinit potrat či vývojové vady plodu.

V prvním trimestru těhotenství může virus způsobit poškození zraku, sluchu a mozku plodu. Pokud žena onemocní planými neštovicemi pět dnů před porodem nebo dva dny po něm, je asi třicetiprocentní riziko, že dítě nepřežije.

Proto je vždy lepší prodělat onemocnění již v dětství, kdy se utvoří celoživotní imunita, anebo raději absolvovat očkování. Podávají se dvě dávky v rozmezí šesti týdnů.

„Pokud jste plané neštovice prodělali jen ve velmi mírné formě, kdy si rodiče nebyli jistí, že šlo skutečně o neštovice, pak je vždy lepší zajít si na krevní test protilátek ke svému praktickému lékaři nebo přímo do komerčních odběrových pracovišť,“ doporučuje Aneta Medonosová ze Synlabu.

Plané neštovice

Plané neštovice jsou virové onemocnění běžné hlavně u dětí. Způsobuje ho virus Varicella zoster. K přenosu dochází přímým kontaktem s nakaženým, nebo vzduchem kapénkami. Nakažený jedinec se stává pro okolí infekčním již 1–3dny před vypuknutím prvních příznaků, a přenosu tak v této fázi není možné účinně zabránit. Inkubační doba od nákazy po první příznaky je obvykle dlouhá 10–21 dní.

Několik dní před vypuknutím prvních viditelných příznaků se neštovice mohou projevovat podobně jako slabší chřipka nebo nachlazení. Poté se objeví vyrážka na trupu, obličeji a pro neštovice typicky i ve vlasech či alespoň na rozhraní čela a vlasů. V průběhu následujících hodin se kožní projevy změní v několik milimetrů veliké puchýřky naplněné nejdříve průzračnou a poté kalnou tekutinou. Během zhruba čtyřdenního výsevu se mohou objevovat i na místech, kde vyrážka dosud nebyla.

Nepříjemné svědění

U malých dětí se plané neštovice zhojí často i bez léčby, kdy lékaři tlumí jen pouze projevy onemocnění. Nejmíň příjemné je na neštovicích neustálé svědění puchýřků. „Je potřeba vyvarovat se jejich škrábání a otevírání, neboť takto se do ranek může dostat zánět a způsobit trvalé jizvičky. Obzvláště nepříjemný je možný výsev na sliznici nosu a úst, na genitálu, kolem řitního otvoru či v koutku oka,“ upozorňuje Medonosová.

U Itala po návratu z dovolené odhalili covid, opičí neštovice a HIV

Puchýřky je pro úspěšný boj s nemocí potřeba vysušovat a svědění tlumit vhodnými přípravky. Pacient se ze stejného důvodu nesmí koupat, maximálně na pár krátkých minut opláchnout ve sprše. Nevhodný je i pobyt na slunci, kdy dochází k nadměrnému pocení a zapařování kůže. Ve chvíli, kdy se puchýřky zcela vysuší a zacelí strupy, má nemocný vyhráno a už by pro své okolí neměl být infekční.

Pozor na pásový opar

Virus Varicella zoster je kromě planých neštovic původcem i velmi nepříjemného pásového oparu. Každý, kdo neštovice prodělal, má „dřímající“ virus stále v těle, který se může znovu probudit v okamžiku oslabené imunity.

Pásový opar se nejprve projevuje únavou, malátností, horečkou či výraznou bolestí na jedné straně těla. Typická vyrážka, která se vyskytuje v podobě pásu na jedné polovině těla, se přitom často objevuje až mnohem později.

Pokud se pásový opar tvoří v oblasti břicha nebo zad a projevuje se silnou bolestí, zpočátku si tak mnozí myslí, že mají například záchvat žlučníku, problém s ledvinami nebo slepým střevem.

Že se jedná o pásový opar, se tak mnozí dozvědí až po 2-3 týdnech, kdy se na těle objeví vyrážka. Kromě zad a břicha se může objevit i na trupu, stehnech, zadku, může postihnout i obličej, včetně oka.

„Jen výjimečně má toto onemocnění průběh bez typických příznaků na kůži. Především jsou to puchýřky s čirou tekutinou, která se postupně zakalí nebo ztmavne krví. V další fázi se vytvoří strup, který pak odpadne a na kůži mohou zůstat bledé skvrny,“ upozorňuje lékařka Michaela Macháčová.

Infektolog: Na opičí neštovice máme léky i vakcíny, to u covidu nebylo

Pásový opar postihuje především ženy starší padesáti let, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům a mužům. Při prvních příznacích pásového oparu je třeba ihned vyhledat lékaře. Čím dříve k němu přijdete, tím lépe. Nasadí vám léky ze skupiny antivirotik, které brzdí množení virů a rozvoj choroby. Mají se ale začít užívat nejpozději do 48 až 72 hodin od výskytu prvních signálů onemocnění.

„Velmi důležitý je také klidový režim. Je třeba omezit fyzickou aktivitu a snížit stres. Právě nedostatečný odpočinek a výrazný stres podporují aktivitu a rozmnožování herpetického viru,“ vysvětluje Macháčová.

Pokud problém neléčíte, hrozí vám komplikace. Pásový opar je nejnebezpečnější tehdy, když napadne lícní nebo oční nerv, případně rohovku. V prvním případě může vzniknout velmi bolestivý zánět, kdy postiženého intenzivně bolí hlava, krk, případně i zuby. V druhém hrozí poškození oka nebo očního nervu, což vede v  některých případech až k oslepnutí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků