Hlavní obsah

Lidé s akné trpí častěji depresemi

9. 2. 2018, 7:21
Novinky, lin

Dvě třetiny lidí, které trápí onemocnění kůže zvané akné, mají tendenci podléhat depresím. Ukázala to nejnovější studie, jejímž cílem bylo poukázat na fakt, že problém člověka s akné není jen povrchový, ale sahá hluboko do jeho duše.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Vědci ze studie, publikované v britském časopise Journal of Dermatology, která porovnávala 134 437 pacientů s akné s více než 1,7 miliónu lidí bez akné, zjistili, že pacienti trpící akné mají výrazně zvýšené riziko vzniku závažných depresí, a to především v prvních pěti letech po diagnostice tohoto nemocnění. To je přitom zapříčiněno ucpáním folikul, následkem čehož dochází ke vzniku komedonů či bolestivých zánětů a později i jizev.

Podle průzkumu British Skin Foundation bylo navíc dokázáno, že více než polovina pacientů s akné utrpěla psychickou újmu vinou posměšků od přátel, rodiny či jiných lidí ze svého okolí, přes 10 procent z více než 2000 pacientů bylo kvůli stavu kůže nespravedlivě odmítnuto.

Vedoucí studie, doktorka Isabelle Vallerandová z univerzity v kanadském Calgary pro Daily Mail uvedla: „Zdá se, že akné má velký vliv na sebevědomí pacientů, kteří s tímto onemocněním žijí. Není to jen kožní onemocnění, jedná se o hlubší problém.” Dále dodala, že je potřeba se při léčení kožních onemocnění zaměřit i na celkový psychický stav člověka a pomoci mu i v tomto ohledu.

Reklama

Výběr článků