Hlavní obsah

Devět mýtů o menopauze

27. 4. 2011, 10:35
Novinky, zun

Menopauza, klimaktérium, nebo lidově - přechod. Přesto, že se s tímto obdobím musí ve svém životě vyrovnat téměř každá žena, koluje kolem něho stále ještě mnoho mýtů, které jsou zdrojem úzkosti a neodůvodněného strachu.

Foto: Profimedia.cz

Menopauzou život nekončí

Článek

Mýtus č. 1: Menopauza vždy způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti

Tento mýtus jisto jistě šíří nějaká dietní policie. Určitě není pravdivý. Jedná se o velmi zobecňující vyjádření, které navíc není ničím podložené. U každé ženy je průběh menopauzy jiný. Některé zažívají návaly horka, jiné je vůbec nepoznají, některé mohou nějaké to kilo přibrat, jiné zase ztratit. Vše záleží na konkrétní osobě i na přístupu a stylu života.

Mýtus č. 2: Ženy ztrácejí v klimakteriu chuť na sex

Naštěstí se i tento mýtus už podařilo vyvrátit. Výzkumníci z oblasti sexuality Masters a Johnsons zjistili, že libido není spojené s hladinou estrogenu, která v období menopauzy výrazně klesá. Kromě toho více než 50 % žen, které se zúčastnily průzkumu, žádný pokles zájmu o sex nezaznamenalo. Výrazný nedostatek chuti na sex přiznalo jen méně než 20 % účastnic výzkumu. To však může být způsobeno i předsudky a očekáváními s menopauzou spojenými. Nebuďte proto překvapená, když i v období menopauzy bude váš milostný život stejně bohatý jako dříve.

Mýtus č. 3: V menopauze se ze ženy stává neurotická troska

Předpokládat, že žena bude v menopauze hysterická, je neopodstatněné a zavádějící. Pro některé ženy může být menopauza velmi pokojné období, jiné ho prožívají intenzivněji. Existuje hned několik faktorů, které se na emocionálním prožívání menopauzy významně podílejí:

  • osobní zdraví a reprodukční historie
  • zdraví žijících předků a ženských příbuzných
  • stravovací návyky
  • kouření, pití alkoholu
  • kultura (to znamená, zda je žena ochotná přistoupit na substituční hormonální terapii. Například ve Spojených státech asi 46 % žen v menopauze zkouší hormonální substituční terapii – HRT, zatímco v Japonsku je to jen 6 %)

Mýtus č. 4: Menopauza přijde po padesátce

Pravdou je, že menopauza se po padesátém roce života vyskytuje nejčastěji. Statistiky však ukazují, že přibližně jedna ze sta žen prochází obdobím menopauzy ve věku 40 let, někdy i dříve. Průměrný věk žen v menopauze je v současnosti 52, ale s průměrným věkovým rozpětím 45 až 55 let. K tomu je nutné připomenout, že začátek menopauzy může nastat také v důsledku chirurgického zákroku. Chirurgicky vyvolaná menopauza je též označovaná jako umělá a vyskytuje se například po hysterektomii nebo po odstranění dělohy. Podle některých odborníků může být časná menopauza způsobena různými vlivy, jako je autoimunitní onemocnění spojené se špatnou výživou nebo chronickým stresem.

Mýtus č. 5: Menopauzu může odhalit pouze lékař

Pokud chcete potvrdit jakoukoli informaci o svém zdravotním stavu, je ideální obrátit se na lékaře. My ženy však víme své. Když se s námi něco děje, většinou to dokážeme vycítit, jen si zkrátka nejsme úplně jisté. Naštěstí je dnes na trhu už mnoho spolehlivých testů, které pomohou zodpovědět ty nejzásadnější otázky. Nyní už i na ty, jež se týkají menopauzy. Například test na detekci menopauzy Pepino - balení obsahuje dva proužky pro detekci menopauzy, přičemž se vykonávají dva testy s odstupem jednoho týdne. V případě, že jsou oba pozitivní, menopauza může být aktuální. Výhodou je, že se o této nové situaci dozvíte v soukromí a budete mít dostatek času se s ní vyrovnat ještě před tím, než skutečně navštívíte lékaře.

Mýtus č. 6: Menopauza trvá několik let

Toto tvrzení nelze považovat za úplný mýtus. Spíše bychom měli říci, že je nepřesné. Menopauza může někdy trvat 6 až 13 let. Není proto důvod, aby se žena během tohoto období nějakým způsobem omezovala, případně si vytvářela nezdravé návyky. Je důležité si uvědomit, že v tom člověk není sám, že jde o přirozenou věc, že stejným obdobím si prochází milióny dalších žen. O menopauze málokdo rád otevřeně mluví, a proto je opředena děsivými mýty a strašáky.

Mýtus č. 7: Ženy se mohou během menopauzy vyléčit samy tím, že se rozhodnou pro substituční léčbu estrogenem

Mýtus jako hrom! Za prvé, přechod je přirozený proces a ne choroba, takže používání výrazu "lék" je zbytečné. Za druhé, různé ženy potřebují různé hormony a některé rozhodně nepotřebují estrogen! Právě naopak, ve skutečnosti potřebují testosteron. Existují i případy, kdy hormonální substituční terapie jednoduše nemá žádný vliv na průběh klimaktéria.

Mýtus č. 8: Během menopauzy ženy ztrácejí velké množství mozkové tkáně a některé dokonce i své vzpomínky

Naštěstí toto vůbec není pravda. Mužský a ženský mozek se začne zmenšovat už okolo třicítky, přičemž míra zmenšení mozku neodpovídá přesně úbytku kognitivních funkcí. To znamená, že pokud je váš mozek menší o 10 procent, nebudete nevyhnutelně trpět desetiprocentním poklesem inteligence. Zajímavostí v této souvislosti je, že podle výzkumníků se mužský mozek zmenšuje rychleji než ženský!

Mýtus č. 9: Menopauza je začátek konce

Toto je největší mýtus! Menopauza přichází v čase, kdy do života ženy vstupuje více změn. Děti se stěhují z domova, naopak je potřeba se postarat o rodiče. Častokrát žena i manžel odcházejí do důchodu. I navzdory těmto silným vlivům může zralé období ženy přinést mnoho krásných podnětů, které ji mohou obohatit na celé další roky a přinést zcela nové, dosud nepoznané zážitky a pocity. Zkrátka i babí léto může být krásné a barevné. K tomu mohou pomoci dobré informace, připravenost, a tím i možnost přistupovat k novému období pozitivně.

Mrkněte na video Jak se vyrovnat s přechodem u ženy na Stream.cz - dovíte se rady, které vám pomohou vybrat bylinky a léky, které sníží příznaky klimakteria.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků