Hlavní obsah

Sexuální orientaci u cizího člověka lze prý poznat z jediného slova

24. 5. 2011, 12:37

Líbí se vám určitý muž či žena a nejste si jisti, zda náhodou nemá slabost pro stejné pohlaví? Podle studie psychologů z Ohia k tomu ani nepotřebujete dotyčného vidět, a přesto budete schopni určit jeho sexuální orientaci.

Foto: Profimedia.cz

Sexuální orientace jiného člověka se dá podle vědců poznat i podle jediného slova, a to aniž bychom dotyčného viděli.

Článek

„Toto je fenomén, s nímž se stýkáme denně. Pořád mluvíme s lidmi, které neznáme třeba na telefonu, a pouze z této konverzace můžeme být schopní identifikovat osobnostní charakteristiky, třeba pohlaví, věk, rasu a sexuální orientaci,“ tvrdí autor studie Erik C. Tracy z Ohio State University.

Tracy pak nechal sedm heterosexuálních a sedm homosexuálních mužů vyslovit jednoslabičná slova jako „mass“ (mše) či „food“ (jídlo) a nahrál je. Několik stovek dobrovolníků následně mělo poslouchat vyřčení těchto slov a na jejich základě určit sexuální orientaci mluvčího. Když pokusné osoby slyšely jen jednotlivou samohlásku – například „m“ – orientaci nebyli schopni určit. Když ale slyšeli za samohláskou vokál – například „ma“ – orientaci určili s přesností 75 procent.

„Nejsem si jistý, na co přesně posluchači reagují při vnímání samohlásek. Jiní vědci provedli řadu akustických analýz, aby pochopili, proč gayové a heterosexuálové produkují hlásky odlišně. Ať je to cokoli, zdá se, že posluchači tohoto jevu využívají při odhadování sexuální orientace řečníka,“ tvrdí Tracy.

Reklama

Související témata:

Související články

Jak často doopravdy myslí muži na sex

6. 5. 2011, 12:01

Muži myslí na sex častěji než ženy. Ne však tak často, jak se o nich tvrdí, tedy rozhodně ne každých sedm sekund. Podle nejnovějšího rozsáhlého výzkumu to je...

Výběr článků