Hlavní obsah

Nedostatek spánku vede k nezájmu o sex

16. 10. 2007, 9:33 – MILÁN

Ženy jsou příliš unavené a stresované, než aby měly zájem o milování. Musejí zkrátit spánek, aby stihly tisíce různých povinností - práci, péči o manžela, děti a domácnost. Vyplývá to ze studie realizované pod vedením ředitelky Centra gynekologie San Raffaele-Resnati v severoitalském Milánu Alessandry Graziottinové, o které informoval italský deník Corriere della Sera.

Článek

Cílem studie nazvané Spánek, sexuální a reproduktivní poruchy je přimět ženy, aby reagovaly kladně na nutnost dostatečného spánku i proto, aby měly aktivní sexuální život.

U každé třetí ženy je dnes registrován pokles sexuální touhy. Vztah s partnerem se tak redukuje na styk jednou za měsíc, čímž je ohroženo samo manželství.

"Chronický nedostatek spánku snižuje životní energii a vede k depresi s přímými dopady na sexuální vzrušení," vysvětlila Grazionttinová. Výzkumu se účastnily dvě stovky žen ve věku mezi 20 a 50 lety, které se kvůli sexuálním problémům obrátily na Centrum gynekologie San Raffaele-Resnati.

Ve 32 procentech případů se ukázalo, že pokles touhy po sexu je spojen s nedostatkem spánku. To je problém, který postihuje především pracující ženy do 40 let, které mají alespoň jedno dítě a snaží se skloubit kariéru a péči o rodinu.

Lidé spí jen kolem šesti hodin

Ve srovnání se 70. lety minulého století dnes lidé tráví na lůžku o hodinu a půl kratší dobu, šest a půl hodiny namísto osmi doporučovaných Williamem Dementem, zakladatelem výzkumného střediska pro spánek na Stanfordově univerzitě a světovou autoritou v oboru.

Podnikatelka Gianna Martinengová, zakladatelka firmy Didael a zároveň činitelka výboru podnikatelek v milánské obchodní komoře, krčí rameny: "Nejdříve jsem měla dvě děti, teď mám šest vnoučat. Spát jdu v jednu v noci a vstávám v sedm hodin ráno. Totéž dělají tisíce dalších žen, které se snaží zvládat kariéru i rodinu," prohlašuje.

Málo spánku zvyšuje riziko rakoviny

Pro takový vztah mezi sexem a spánkem jsou v postatě dva vědecké důvody. "Chronický stres způsobený nedostatkem spánku na jedné straně zvyšuje hladinu adrenalinu, která vyvolává jakýsi stav protierotického poplachu, na druhé straně zvyšuje hladinu prolaktinu, hormonu, který uhasí touhu," zdůraznila Graziottinová. "Tak klesá frekvence styků i sexuální uspokojení," dodala.

Zkracování doby spánku mívá však i mnohem vážnější důsledky. O 30 procent vzrůstá nebezpečí onemocnění rakovinou prsu, v 82 procentech vzrůstá pravděpodobnost hypertenze v těhotenství a předčasného porodu. Ukazují to dvě nedávno zveřejněné studie, z nichž jednu přinesl mezinárodní časopis Cancer causes control a druhou uskutečnil argentinský vědec Pérez Chada.

"Musíme pochopit," zdůraznila ředitelka Centra gynekologie San Raffaele-Resnati, "že pokaždé, kdy nedodržujeme rytmus spánku a bdění, vystavujeme se nebezpečí, že za to zaplatíme svým zdravím."

Reklama

Související témata:

Výběr článků