Hlavní obsah

Namáhání mozku a tanec prý snižují riziko Alzheimerovy choroby

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

BOSTON

Chcete se bránit Alzheimerově nemoci? Používejte hodně svůj mozek, nebo jděte tancovat. Starší lidé, kteří často čtou, luští křížovky, hrají na hudební nástroj, nebo hrají společenské hry, omezují riziko Alzheimerovy choroby a dalších forem demence skoro o dvě třetiny.

Foto: zámek Kozel

skřet Radouš

Článek

K takovému závěru došla dlouhodobá studie amerických vědců, kterou dnes zveřejnila odborná revue New England Journal of Medicine. Studie je další prací, která podporuje teorii zdůrazňující význam mozkové aktivity pro zachování duševní svěžesti.

Předcházející práce však nemohly prokázat, zda lidé vyhýbající se duševně náročným činnostem a opouštějící dosavadní koníčky to nedělali proto, že již byli v počátečních stádiích Alzheimerovy choroby. Ale neurolog Joe Verghese a jeho kolegové z lékařské fakulty Alberta Einsteina v Bronxu právě kvůli této námitce sledovali 469 starších dobrovolníků více než 20 let.

V úvahu navíc vzali jen ty, u nichž se žádné příznaky demence neprojevily aspoň sedm let po začátku experimentu. Studie tak třeba ukázala, že u dobrovolníků, kteří luštili křížovky čtyřikrát týdně, bylo riziko demence skoro poloviční ve srovnání s těmi, kdo tak činili jen jednou za týden. Fyzická aktivita na riziko Alzheimerovy choroby vliv neměla - s výjimkou tance.

Vědci seniorům doporučují tanec a hry

U 25 lidí, kteří chodili často tancovat, bylo toto riziko o 76 procent nižší. Studie nesledovala, jak dlouho se dobrovolníci dané činnosti věnovali, ani jak byla náročná. "Přesto si myslím, že intenzita duševních aktivit může riziko demence ovlivnit. Řekl bych, že ji ovlivňuje i její náročnost," uvedl Verghese. Jeho tým se domnívá, že duševní činnost možná přímo zpomaluje procesy vedoucí k demenci, nebo vytváří větší rezervoár mozkových buněk, které má posléze pacient k dispozici, když začnou degenerativní procesy.

Joseph Coyle z Harvardovy univerzity v komentáři ke studii zdůraznil, že k pochopení toho, jaký vliv má na Alzheimerovu nemoc genetika, fyzická aktivita a duševní aktivity, je zapotřebí dalšího výzkumu. Současně však vyzval seniory, aby četli, hráli společenské hry a tančili. "Přinejmenším to zlepší kvalitu jejich života a možná to přispívá i k dalším věcem," napsal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám