Hlavní obsah

Müsli ochrání děti před obezitou

13. 11. 2003, 13:28 – LONDÝN
Novinky, Korzo/Plus

Děti, které se potýkají s kilogramy navíc, by měli zdravěji snídat. Podle britských lékařů je totiž vhodně vybraná snídaně klíčem ke snížení obezity.

Foto: Archiv SZM

30. léta v kulisách československého opevnění.

Článek

Dietetička Janet Warrenová společně s profesorkou Jeyou Henryovou a statističkou Vanessou Simoniteovou po dobu osmi měsíců sledovaly sedmatřicet dětí a jejich návyky při snídani.

Dětem podávaly snídaně s různým glykemickým indexem (GI), který ukazuje míru glukózy uvolňující se z jídla do krve. Výzkum se zabýval vlivem snídaně na velikost hladu během dne.

Věnujte pozornost anketě pod článkem:
Snídáte cereálie?

Jedí více, přesto mají hlad

"Pokud dětem podáte snídani s nízkým GI, významně se pak snižuje také míra hladu během dne, na rozdíl od jídla s vysokým GI," vysvětluje dietetička Janet Warrenová.

"Po snídani jsme se dětí během dne ptaly, jak velký pociťují hlad. V čase oběda jsme pak zjišťovaly, jak velkou porci sní. Nejen, že se děti s vyšším GI cítily mezi jednotlivými jídly hladové, ale také více snědly," uvedla Warrenová.

.: Vhodná snídaně pomáhá v boji s obezitou.

Boj s tloušťkou

Odborníci doufají, že jim výsledky průzkumu pomohou sestavit efektivní dietní plán, který by pomohl dětem bojovat s obezitou.

Rodiče dětí, kteří si už s kynoucími potomky nevědí rady, by do jejich jídelníčku měli zařadit pokrmy s nízkým GI. Do boje proti tloušťce je třeba zapojit například otruby, müsli, ovesnou kaši, sóju či lněný chléb. Naopak by se děti měly vzdát kukuřičných lupínků, čokoládových cereálií a bílého chleba.

Anketa

Snídáte cereálie?
Ano, téměř denně
32,3 %
Pouze občas
42,4 %
Ne, nikdy
25,3 %
Celkem hlasovalo 257 čtenářů.

Reklama

Související články

Jak vzniká nová müsli tyčinka

24. 6. 2003, 18:53

Zrod každé nové pochoutky je vždy tak trochu alchymie. Nejenže výrobce musí dodržovat spoustu předpisů, jimiž jsou vlastnosti mnoha druhů potravin často velice...

Výběr článků