Hlavní obsah

Každý pátý kuřák hází nedopalky na zem, filtr se přitom v přírodě rozkládá až 15 let

9. 6. 2022, 13:19

Najdete je úplně všude. Na dlažbách měst, ale i v chráněném území našich národních parků. Odhozené nedopalky jsou bohužel všude kolem nás. Odborníci je dokonce považují za nejrozšířenější odpad ve veřejném prostoru. Přitom se nejedná jen o nepořádek, který způsobují. Problém spočívá i v jejich složení a ekologické zátěži.

Živě: Kampaň Cigaretovník o nakládání s nedopalkyVideo: ČTK

 
Článek

Jak ukázal průzkum Slovenského hnutí za značkové výrobky, více než polovina Čechů kouří venku. Pětina ze všech kuřáků přitom nedopalek uhasí a pohodí mimo koš. Nejčastěji se tak chovají mladší kuřáci do 35 let a lidé s nižším vzděláním.

Jen necelá polovina českých kuřáků (49 %) ví o tom, že filtry k cigaretám, doutníčkům i nahřívanému tabáku obsahují plast, stejně jako dutinky s filtry.

Z dalšího výzkumu vyplynulo, že každý osmý kuřák nepovažuje odhození nedopalku na zem za znečišťování a myslí si, že je to „normální“ způsob likvidace tohoto odpadu. Většina z nich je totiž přesvědčena, že je nedopalek vyroben buď z papíru, či bavlny.

Realita je přitom jiná. Nedopalek z cigarety obsahuje acetát celulózy, což je bioplast vyrobený z dřevní buničiny. V přírodě se rozkládá až 15 let.

Cigarety a jejich negativní vliv na ženské tělo

Zdraví

Pokud tedy vezmete v potaz, že se každým rokem vyrobí až 6 bilionů kusů cigaret, jedná se o poměrně velký ekologický problém.

Anketa: Víte, za jak dlouho se rozloží nedopalky?Video: Novinky

Řešení je přitom jednoduché. Stačí, aby kuřáci nepatrně změnili své chování a aby nedopalky vyhazovali do odpadkových košů a směsného odpadu.

Ve velkých městech pak skončí ve spalovně, kde svým složením podporují hoření (a mohou být i energeticky využity jako zdroj pro výrobu tepla či elektřiny).

Lesy v Česku přestávají být plícemi republiky

Domácí

Na problém znečištění přírody a měst nedopalky v Česku nově upozorňuje kampaň Cigaretovník. Její hlavní motto je: Nedopalek na zem nepatří, protože z něj žádný cigaretovník nevyroste.

Reklama

Výběr článků