Hlavní obsah

OBRAZEM: Květinové lahůdky a aranžmá, jež provokují naše chuťové pohárky

22. 7. 2008, 14:20
Novinky, das

Je možné květiny jíst? Které a jak chutnají? Květiny, které byly ekologicky vypěstované, je možné jíst, v moderní gastronomii se jimi zdobí různé saláty či sladké moučníky.

Článek

Květiny patří na jídelní stůl a to nejen jako dekorace, ale i jako lahůdka, která dodá tělu mnoho výživných látek. Musí se však jednat o květiny vypěstované ekologicky, bez chemických postřiků, o čemž byste se vždy měli poradit s květinářem.

:.Už jste někdy jedli květinový pudink? Základ toho na obrázku tvoří orchidej Dendrobium.foto: HKK

Asi nejvíce se v gastronomii využívají květy orchideí. Šlechtěná forma rostliny Physalis je nejen velmi dekorativní, ale obsahuje i velké množství vitamínu C. Její planá forma se využívá pouze v květinářství.

Orchideje jsou úžasné květiny, které se výborně hodí ke kombinování s jídlem či se využívají k aranžmá, která provokují naše chuťové buňky. Jejich nadpozemská krása a přitažlivost je pro to přímo předurčují," říká přední český florista Petr Kopáč.

Nepravý šafrán nebo-li Carthamus tinctorius se velmi často využíval místo pravého šafránu a dnes dodtváří vzhled mnoha lahůdek.

Do cukrárny jako do květinářství ...

Okvětní plátky růží namáčené v čokoládě nesmí chybět na žádné slavnostní akci, jenž chystají opravdoví mistři cukráři. Někteří z nich i rádi využívají kvítky fialek, sedmikrásek či macešek.

:.Barvy a chutě léta naservírované na jednom talíři – tropické ovoce s růžemi, gloriózami a kalami.

foto: HKK

V moderní floristice se květináři snaží připravit na pohled velmi přitažlivá aranžmá, která v nás vyvolávají představu, že se jedná o jídlo a ne o dekoraci. Mohou být ve formě různých dortíků, báboviček, ale i koktejlů. "Pro toto aranžmá se hodí květy chryzantém hýřící mnoha barvami, hortenzií, alstroemérií nebo růží, kterými nejčastěji zdobíme svatební dorty,“ dodává florista.

Aranžmá jsou většinou umístěna v moderních designových nádobách, ať už se jedná o misky, talířky nebo skleničky. Květinové dekorace jsou často velmi vtipné, a květiny tak neutočí jen na naši chuť, ale i na zrak.

Reklama

Související témata:

Související články

Jak se starat o růže, aby dlouho vydržely

28. 4. 2008, 8:00

Minule jsme se věnovali výsadbě růží a prvotní péči o ně, včetně řezu. V tomto dalším pokračování se zaměříme na řez růží od druhého roku po výsadbě...

OBRAZEM: Tajemná jednoduchost gerber

30. 4. 2008, 6:28

Kontrasty v našich příbytcích pomalu střídá soulad, takže letošní jaro by mělo být jednobarevné. V módě jsou měkčí materiály a dominantní barvou šedá, kterou...

Výběr článků