Hlavní obsah

Ideální postava muže aneb Jak být výjimečný

24. 5. 2013, 10:11

Touha po dokonalém těle dnes již není jen doménou žen. Stále více mužů trpí komplexy kvůli vizáži a není divu. V médiích na ně denně vyskakují fyzicky naprosto dokonalí pánové, jejichž pekáčům buchet a mohutným hrudníkům může konkurovat jeden z dvaceti. Britští vědci vytvořili sedm základních typů mužské postavy a zjistili, že k ideálu trojúhelníku nacho patří jen pět procent populace.

Foto: Profimedia.cz

Stále více mužů trpí komplexy kvůli vizáži.

Článek

Britská typologie uvádí termíny jako:

  • Hruška – je mírně širší v pase.
  • Okurka – je rovná a bez nadváhy.
  • Rajče – je baculaté na hrudi, v pase i v bocích.
  • Cihla – je svalnatá, ale ve všech částech těla stejně široká.
  • Nacho – podle mexické křupavé pochoutky tvaru trojúhelníku má velmi svalnatou a vyrýsovanou postavu s širokými rameny a útlým pasem.
  • Zelená fazolka – je vyzáblá a tenká.
  • Sněhulák – má nejvíce hmoty na břiše a hrudi, ale malý zadek a poměrně štíhlé nohy.
Foto: Profimedia.cz

Nejpřitažlivější sexuálně a v médiích také nejčastěji zobrazovaný tělesný typ má tvar nacho. Vlastní ho plavci a jiní atleti. Jenže v populaci je takových mužů jen pět procent. Nejvíce mužů – téměř polovina – má tvar hrušky. Muži nejčastěji touží po postavě okurky. Takové tělo má asi patnáct procent populace. Devět procent mužů má postavu tvaru cihly – masitou, v ramenou, pase a bocích zhruba stejně silnou.

Rajče – oplácané amorfní tělo – má asi procento mužů. Pět procent mužů má postavu sněhuláka (obézní v horní části těla) či zelené fazolky (vyzáblé na kost).

Foto: Profimedia.cz

Podle výzkumu profesora Brendana Gougha z Leeds Metropolitan University jsou dnes se svou postavou nespokojeny tři čtvrtiny mužů. „Žijeme ve světě, kde je vzhled velmi důležitý – v zaměstnání, vztazích a pro dobrý pocit. Jen minimum z nás se vyrovná modelům z obálek časopisů, ale stále více z nás používá krémy na pleť, opaluje se a nosí make-up. Když muži vypadají dobře, cítí se dobře,“ tvrdí profesor Gough.

Foto: Profimedia.cz

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků