Hlavní obsah

Těhotné často trpí bolestmi zad a nohou, přesto si neodepřou podpatky

19. 1. 2015, 12:14
Novinky, das

Ženy očekávající příchod miminka sice o své zdraví dbají mnohem více než dříve, ale stále podceňují volbu obutí. Jednak nosí téměř až do porodu lodičky na vysokém podpatku a pak také boty bez správné opory nohy. Ne náhodou tak 8 z 10 těhotných žen trpí bolestmi zad, ale také výrony kotníků a otoky.

Foto: Profimedia.cz

Nošením nevhodné obuvi se u těhotných žen zdravotní potíže ještě znásobí.

Článek

Ženy si vůbec neuvědomují, že kilogramy navíc mnohem víc zatěžují klenbu nohy. Těžiště těla se navíc v souvislosti s růstem prsů a těhotenského břicha přesouvá směrem dopředu, což ženu přirozeně nutí zaklánět trup dozadu. Až 80 % gravidních žen tak trpí bolestmi beder, kyčlí, klenby nebo třeba paty. Přitom většině problémů by se dalo předejít správným obutím.

Velmi záleží na fyziologii nohy a na tom, jestli měla žena již předtím nějakou poruchu klenby nebo postavení přednoží. „Obuv by u těhotných žen proto měla mít dobrou stélku a opatek. Také by měla být volná, nikoliv však plandavá. Nevhodné jsou na delší nošení pantofle a podobné typy obuvi. Důležité je rovněž nošení ponožek a punčoch bez zaškrcení," vysvětluje MUDr. Jiří Běhounek z České společnosti pro ortopedii a traumatologii.

Nošením nevhodné obuvi se u těhotných žen zdravotní potíže ještě znásobí. „Aby byla chůze v botách pohodlná a zdravá, měla by být pata jen trošku výše než přední část chodidla. Tímto přenesením váhy směrem dopředu dojde ke zmírnění bolestí," radí Tomáš Jurák ze společnosti Coqui.

Negativní dopady vysokých podpatků

Těhotné ženy se do poslední chvíle snaží vypadat hezky a atraktivně. Proto si i řada z nich ve vysokém stupni gravidity obouvá úzké lodičky na vysokém podpatku. Podle odborníků je přitom nejvhodnější bota s širší nášlapnou plochou.

„Nošení obuvi  s podpatkem vyšším než tři centimetry negativně ovlivňuje celou ženinu rovnováhu i chůzi. U těhotných žen se tak výrazně prohlubuje lordóza, vychýlení pánve a zhoršují se otoky nohou,” dodává sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Související články

Být těhotná a hubená není hřích

10. 10. 2014, 8:42

Těhotenství patří v životě ženy k období plnému očekávání, těšení se na nový přírůstek do rodiny. Snad každá žena je hrdá na své narůstající bříško a nějaká ta...

Výběr článků