První kvalifikaci vyhrál v Maďarsku Trulli

Novinky, Martin Kézr

BUDAPEŠŤ

Další útok na lídra šampionátu formule 1 Michaela Schumachera chystají vozy stáje Williams při nedělní Velké ceně Maďarska. Páteční část kvalifikace na dvanáctý podnik sezóny sice vyhrál Ital Jarno Trulli s renaultem, pouhých 55 tisícin sekundy za ním už byl ale Ralf Schumacher.

zleva Marek Hajdovský, Petr Gajda, Lukáš Bernášek, Pavel Balaštík.

Druhý jezdec williamsu Juan Pablo Montoya, kterého dělí od M. Schumachera celkově jen šest bodů, sice skončil na technicky náročném Hungaroringu po drobných chybičkách až osmý s takřka vteřinovou ztrátou na Trulliho, ale předstihl rovněž chybujícího německého obhájce titulu, jenž byl na 9. místě ještě o 0,125 s pomalejší.

"Při velmi obtížné možnosti předjíždění v Maďarsku záleží úspěšný výsledek na mnoha faktorech. Za klíčové považuji dobré postavení na startu, nejlépe v první řadě, k tomu vhodný výběr směsi pneumatik i správnou volbu strategie zastávek v boxech," řekl televizní stanici Polsat Michael Schumacher.

:. Mapa okruhu Hungaroring zde

Montoya se připravoval na vedro

Zatímco pětinásobný šampión od poloviny června čeká na vítězství, které by navíc bylo jeho padesátým v barvách Ferrari, Kolumbijec se v posledních šesti závodech dostal vždy na stupně vítězů a minule na Hockenheimu vyhrál s převahou více než minuty. Montoya dokonce před týdnem testoval v Miami, aby se připravil na pekelné vedro, které na Hungaroringu každoročně panuje.

"Páteční třicetistupňové teplo nám nemůže činit potíže. Jsem v pohodě a připraven k dalšímu útoku. Trať plná technických pasáží sice není úplně ideální pro naše rychlé vozy, ale jejich vysoký potenciál tu přesto prodáme," tvrdil odhodlaně.

Coulthard bude jezdit u McLarenu i příští rok

Ve hře o prvenství zůstává i Räikkönen s devítibodovou ztrátou na obhájce titulu, i když v pátek byl na okruhu měřícím 4384 m až dvanáctý se ztrátou téměř půldruhé vteřiny na Trulliho. Kartami chtějí ale ještě míchat i další tři jezdci průběžného pořadí: Ralf Schumacher, Barrichello a mladíček Alonso, byť ten má už 27bodové manko na lídra.

Napínavý bude i souboj značek. Ferrari vede Pohár konstruktérů o pouhé dva body před Williamsem. Jako třetí vzadu číhá stáj McLaren, jenž dosud nasbírala o sedmnáct bodů méně než rudé vozy z Marranella a v pátek potvrdila jezdecké složení Räikkönen, Coulthard i pro příští rok.

20.da Matta (Braz./Toyota)1:55,138
Pořadí na startovním roštu určí sobotní kvalifikace. Nedělní Grand prix Maďarska se pak jede na 70 kol, tj. 306,88 km a přímý přenos závodu vysílá od 13.55 h TV Prima.