Hlavní obsah

FIA přiklepla Fisichellovi brazilský triumf

11. 4. 2003, 13:08 – PAŘÍŽ

Ital Giancarlo Fisichella ze stáje Jordan se pět dní po Velké ceně Brazílie vozů formule 1 dodatečně dočkal svého premiérového vítězství v kariéře. O jeho triumfu rozhodla na pátečním mimořádném zasedání v Paříži Mezinárodní automobilová federace FIA.

Foto: Marek Venuta

Budova Komenia

Článek

Původně vyhlášený vítěz Kimi Räikkönen z Finska na voze McLaren obsadil nakonec druhé místo. Španěl Fernando Alonso zůstal na třetí pozici.

Finský mladík tak rozhodnutím přišel o dva body, nicméně s náskokem devíti bodů před Coulthardem stále vévodí průběžnému pořadí s celkovým ziskem 24 bodů. Dosud pátý Fisichella si polepšil o jednu příčku, na kontě má deset bodů.

K čemu v Brazílii došlo?

Závod na okruhu Interlagos byl zastaven v 55. z původních jednasedmdesáti kol po hrozivých karambolech Australana Marka Webbera na jaguaru a španělského pilota Fernanda Alonsa s renaultem. To podle pravidel znamenalo, že vyhrál Räikkönen před pilotem Jordanu. Konečné výsledky se totiž určují na základě pořadí, v kterém jezdci projeli cílem dvě kola nazpět.

Jenže podle některých svědků Fisichella v době zastavení závodu již vjel do 56. kola. "Ano, FIA má tyto důkazy k dispozici," potvrdila ve středečním prohlášení federace a svolala na dnešní dopoledne zasedání, které vneslo do výsledkové listiny definitivně jasno.

NOVÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ (po 3 závodech)
1. Räikkönen (McLaren)24 bodů
2. Coulthard (McLaren)15
3. Alonso (Renault)14
4. Fisichella (Jordan)10
5. Trulli (Renault)9
6. Montoya (Williams)8
7. Barrichello (Ferrari)8
8. M. Schumacher (Ferrari)8
9. Frentzen (Sauber)7
10. R. Schumacher (Williams)6
11. Villeneuve (B.A.R.)3
12. Button (B.A.R.)2
13. Heidfeld (Sauber)1
POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ (po 3 závodech)
1. McLaren39 bodů
2. Renault23
3. Ferrari16
4. Williams14
5. Jordan10
6. Sauber8
7. B.A.R.5

Šťastný Ital věřil ve vítězství

Třicetiletý Fisichella si tak připsal první výhru ve svém 110. startu v seriálu MS a Jordan dodatečně oslaví celkově čtvrté vítězství při dvoustém závodě v seriálu. "Jsem rád, hlavně kvůli Giancarlovi," prohlásil šéf stáje Eddie Jordan. "Závod byl absolutně vzrušující a napínavý a já si rozhodnutí FIA velmi cením. Hned musím Giancarlovi zavolat a pogratulovat mu," prohlásil šéf stáje.

"Jsem moc šťastný, že všichni uznali mé vítězství," napsal v oficiálním prohlášení Fisichella. "Věděl jsem, že máme pravdu," komentoval důkazy, které Jordan vedení FIA předložil. "Věřil jsem ve výhru, ale nechtěl jsem to předčasně komentovat," vysvětloval svůj zdrženlivý postoj v minulých dnech. "Je lepší vyhrát závod s pětidenním zpožděním než vůbec. Ale stále jsem zklamán, že jsem si ten pocit nevychutnal na stupních vítězů. Ale snad jsem nevyhrál naposledy," zadoufal.

Reklama

Související články

Räikkönen vítězem dramatu v Brazílii

6. 4. 2003, 21:57

Nebývale dramatický průběh nabídla GP Brazílie formule 1. Závod začal za hustého deště letmým startem za zpomalovacím vozem, který vinou četných havárií zasáhl...

Ferrari se vzpamatovává ze šoku

7. 4. 2003, 15:49

Stáj Ferrari se po Velké ceně Brazílie ocitla v situaci, kterou naposled zažila na Nürburgringu v roce 1999. Ani pětinásobný mistr světa Michael Schumacher,...

Výběr článků