Článek
V kancelářích i za volantem lidé sedí převážně strnule, se zaťatými šíjovými a trapézovými svaly. Chlad z klimatizace proto může být příčinou toho, že se běžná svalová ztuhlost změní v blokádu páteře. „Téměř všichni pracovníci v kanceláři mají předsunuté držení hlavy, které trvale poškozuje vzpřímené držení těla, ale zaťaté svaly jsou také náchylnější k prochladnutí kvůli průvanu, klimatizaci i při rychlých změnách teploty, například když se člověk zpotí a hned vychladne,“ upozorňuje fyzioterapeutka Iva Bílková.
Typickou příčinou problémů může být proud vzduchu z klimatizace mířící na tělo z jedné strany. „V kanceláři, táhne-li zezadu na odkrytá záda, to odnesou bolestivá bedra, ale i šíje a ramena. Prevencí jsou zakrytá záda a ramena, například lehčím šátkem,“ dodala. Zatuhlé svaly je podle ní vhodné řešit suchým teplem, například elektrickou dečkou či nahřívacím polštářkem, a citlivě protahovat.
Je proto podle ní důležité krk co nejvíce protahovat, v kanceláři i v autě, například při čekání na semaforech. Stačí zakroužit hlavou nebo krátce promasírovat. „Především při delším řízení je důležité nenechat svaly zatuhnout,“ dodala.
V autě je třeba dbát také na správné nastavení klimatizace, teplota by neměla klesnout pod 20 stupňů a její zapnutí by nemělo trvat více než 15 minut. „Optimální rozdíl mezi teplotou uvnitř a venkovní teplotou je pět stupňů Celsia,“ doporučuje oční chirurg Pavel Stodůlka z Gemini. Při nasměrování vzduchu přímo na obličej mohou podle něj trpět oči. „Hrozí pocit pálení, řezání a svědění očí. Pro oči nejšetrnější je nastavit proud ochlazeného vzduchu směrem nahoru na čelní sklo,“ upozorňuje odborník.
Tropické počasí ohrožuje zejména seniory a malé děti
Lékaři dlouhodobě varují také před dalšími možnými riziky tropického počasí. Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi drobné ženy. Ve vyšším riziku jsou také lidé léčící se s nemocemi srdce, vysokým krevním tlakem, užívající léky na depresi či nespavost nebo osoby s nadváhou. Venku by měli pobývat spíš ráno a v podvečer.
Na prevenci by měli dbát i lidé pracující venku, například ve stavebnictví, zemědělství nebo dopravě, nebo ve vnitřních prostorech, jako jsou kuchyně, sklady, výroba nebo kanceláře bez klimatizace. Hygienici doporučují dostatek pitné vody, větrání, přestávky v chladnějším prostředí nebo úpravu organizace práce.