Hlavní obsah

Špatná prevence a životní styl. Nejčastěji lidé předčasně umírají v Ústeckém a Karlovarském kraji

2:42
2:42

Poslechněte si tento článek

Brno

Jste z Ústeckého, Karlovarského nebo Moravskoslezského kraje? Pak vám hrozí předčasná smrt častěji než obyvatelům zbytku republiky. Důvodem přitom není špatná zdravotní péče v regionech, ale podceňování preventivních prohlídek a špatný životní styl. Data zjistil Národní institut SYRI s výzkumníky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Jsou podkladem pro stát, který se díky nim může v kritických regionech více věnovat prevenci.

Článek

Průměrný věk dožití se u žen v Česku pohybuje těsně pod hranicí 83 let, u mužů pak těsně pod 77 lety. V jednotlivých regionech se tato data mírně liší. Výzkumníci nejprve sesbírali informace o úmrtnosti v regionech a pak z nich odvodili, co je příčinou předčasných úmrtí.

Důvodem jsou zejména nádorová onemocnění a nemoci oběhové soustavy. Přičemž míru těchto onemocnění lze snížit pravidelnými zdravotními prohlídkami, k poklesu nemocí oběhové soustavy také přispívá zdravější strava, pohyb a odpočinek, který snižuje stres.

Za předčasné úmrtí odborníci považují smrt, které bylo možné teoreticky zabránit prevencí a včasnou léčbou. Děje se tak často do věku 65 let. „Podíl úmrtí do tohoto věku v ČR viditelně klesá, přesto ale dosahuje u mužů v průměru okolo 21 a u žen necelých 11 procent,“ vysvětluje demografka Klára Hulíková Tesárková, působící na Univerzitě Karlově.

Rozdíly v regionech jsou až čtyři roky života

Na rakovinu umírají předčasně muži nejčastěji v severozápadních Čechách a v Moravskoslezském kraji, u žen vedou severozápadní Čechy. Nejlepší situace v počtu úmrtí na onkologické onemocnění je pro obě pohlaví v krajích Královéhradeckém, Pardubickém a na Vysočině.

V případě nemocí oběhové soustavy, které končí srdečním kolapsem a smrtí, je nejhorší situace v severozápadních Čechách, v Moravskoslezském kraji, a to konkrétně v obci Orlová. Naopak nejméně těchto případů je v Praze a okolí.

Data lze rozklíčovat až na úroveň obcí s rozšířenou působností. Nejhůře jsou na tom muži z lokalit Kadaň, Lysá nad Labem, Rumburk, Orlová nebo Bílina, kteří umírají v průměru o 14,5 roku dříve. Nejlépe jsou na tom muži z Hradce Králové, Nového Města nad Metují, Pacova či Žďáru nad Sázavou, kde umírají jen o deset let dříve. Rozdíl je tedy 4,5 roku života navíc.

U žen je pak hodnota tzv. ztracených let života nejvyšší v Bílině, Mostu, Sokolově, Chomutově či v Kadani, kde umírají o zhruba 13 let dříve. Naopak nejlepší je situace v Náměšti nad Oslavou, Moravských Budějovicích, ve Světlé nad Sázavou či v Blansku, kde je předčasná úmrtnost průměrně devět let. Celkový rozdíl je tak zhruba čtyři roky života.

Výběr článků

Načítám