Článek
Užívat bylinky je lepší než se cpát chemií
I příroda je chemie, byť cokoliv s přívlastkem „přírodní“ vnímáme automaticky jako „zdravé“. Léky také postupně vznikaly izolacemi různých látek z přírodních materiálů, z rostlin, farmaceuti říkají z drog. Ale nemyslí tím drogy jako návykové látky, ale drogy v původním slova smyslu, tedy usušené či jinak konzervované rostliny původně užívané k léčbě.
Bylinka nemůže nikdy škodit
Všichni víme, že existují i jedovaté rostliny. Takže i bylinky mohou být někdy velmi nebezpečné. Ať už jde o bylinky, nebo o léky, vždy je důležité užít správnou věc ve správný čas.
Podpořit léčbu přírodními látkami tělu prospěje
Není to tak vždy. Bylinky a bylinné čaje, které se běžně používají při odkašlání a podobně, by problém způsobit neměly. Jsou ale byliny, které mění metabolismus některých léků, a tam je třeba dát velký pozor.
Například třezalka může při užívání s některými léky významně ovlivnit jejich hladiny v krvi, tedy ovlivnit celou léčbu. Podobně funguje třeba grapefruit nebo pomelo, případně džusy z těchto citrusů. Látky v nich obsažené mohou s léky interagovat a způsobit zdravotní problém. O tomto nebezpečí by vás měl vždy informovat lékárník při výdeji léku.
Zapíjet léky černým čajem není dobré, lepší je zelený
Žádný čaj není vhodný, stejně jako mléko, minerálka či džus. Důvod je stejný jako v předešlém případě, tyto nápoje mohou nevhodně interagovat s účinnými látkami v lécích. Typicky se to týká některých léků se železem, které po kontaktu s čajem vytvářejí nerozpustné komplexy, takže lék projde tělem, aniž by se dostatečně vstřebal.
Jediný „nekonfliktní“ druh tekutiny je čistá voda. Někteří jedinci jsou schopni polknout lék bez zapití, ale ani to není dobré. Nejde totiž jen o to, že chceme tobolku „dostat“ neporušenou až do žaludku, ale zapíjení léku vodou může mít pozitivní vliv na jeho vstřebávání.
Nejlepší lék je změna životního stylu
Tam, kde to jen trošku jde, určitě ano. Každý, byť drobný, aktivní krok směrem ke zdravějšímu životu tělu prospěje.
Samozřejmě existuje řada nemocí, kde jiné východisko než farmakologická léčba není. Ale někdy máme možnost pomoci si i jiným způsobem. A pokud takový účinný způsob existuje, měli bychom ho preferovat.
Nevyužitý lék schovám napříště, ušetřím tím planetu
Skladování otevřených balení léků, byť ještě nevypršela doba expirace, není bezpečné hlavně u očních přípravků. Tam se trvanlivost neřídí pouze informací na krabičce, ale důležité je hlavně to, kdy lék otevřete. Je dobré si poznamenat datum a z příbalového letáku vyčíst, jak dlouho vydrží otevřený.
Pokud dobu překročíme, je nutné brát preparát jako prošlý. Jakýkoliv lék užitý po expiraci nebude v lepším případě fungovat, v horším případě v něm mohou vzniknout rozkladné produkty, které mohou být nějakým způsobem toxické. Některé léky mohou po vypršení lhůty změnit strukturu a barvu, ale mnoho jiných ne a skutečně není radno to na sobě zkoušet.