Hlavní obsah

Pravdy a mýty o cestovní lékárničce

3:31
3:31

Poslechněte si tento článek

Které léky vám mohou při slunění způsobit vyrážku? Je důležité si nechat preventivně předepsat antibiotika? A má smysl si na cesty přibalit placatku slivovice? Nejen na tyto otázky odpovídá lékařka Ludmila Bezdíšková.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Na „rozhašený“ žaludek si stačí dát panáka slivovice. Alkoholu se přisuzuje spousta léčebných účinků, ale bohužel negativní účinek vesměs převyšuje pozitiva.

Když beru antibiotika, musím zůstat doma. Není to nutné. Hodně záleží na infekci, s jakou se léčíte, plus samozřejmě na druhu antibiotik. Ale měl-li třeba někdo infekci močových cest nebo právě dobírá poslední antibiotika pro léčbu prvního stadia boreliózy a již se cítí dobře, neměl by mít při cestách po Evropě problém. Je dobré to vždy předem konzultovat s lékařem.

Plně vybavená lékárnička je základ. Pokud jedete do civilizovaných oblastí, tak se většina léků i ošetřovacích prostředků dá koupit na místě. Tam, kde si nejste dostupností lékařské péče jistí, je třeba zabalit léky na ošetření rány, něco na ošetření alergických reakcí, a to jak celkových, tak lokálních.

Plus něco na spálení od slunce, také léky na průjem a na průjmovitá onemocnění spojená s vysokou teplotou, zejména rehydratační roztoky. Mějte i pinzetu, nůžtičky a dezinfekce pro případ zakousnutí klíštěte. A zapomínat by se nemělo ani na případné nevolnosti, které při cestování provázejí děti.

Raději zabalím antibiotika preventivně. O užívání antibiotik by měl vždy rozhodnout lékař. Týká se to i antibiotických kapiček a mastiček, které jsou často používány zbytečně. Většinou stačí aplikovat běžné dezinfekční přípravky. Stejně tak by si nikdo neměl s sebou vozit bez předchozího doporučení lékařem kortikoidy, protože jde o léky, které můžou při nesprávném použití uškodit.

Očkovat raději až po dovolené kvůli nežádoucím reakcím. Naopak. Včas proveďte kontrolu očkování, protože na to se často zapomíná. A přitom spoustě nemocí dokáže zabránit či zmírnit jejich průběh. Zvlášť u rizikové populace seniorů se na očkování vyplatí myslet.

Když se mi na lodi nebo v autě udělá špatně, pomůže mi lék na nevolnost. Jakmile lék užijete, začne působit. Ale z výletu stejně nic mít nebudete, protože reakce už je rozjetá, rovnovážný systém dostal zabrat a není snadné ho vrátit zpátky do klidu. Pokud víte, že trpíte „mořskou“ nemocí – odborně se nazývá kinetóza, užijte lék dle návodu ještě před cestou.

Přípravky na průjem neboli na „faraonovu hrozbu“ je lepší koupit v dané zemi. Většina cestovatelských průjmů je způsobená kmeny Escherichia coli, které se sice v Česku ve zvýšené míře běžně nevyskytují, ale třeba v Egyptě jsou časté. Nejsou pro běžnou populaci nebezpečné, ale protože s nimi doma nepřicházíme do styku, nejsme na ně zvyklí a mohou nás potrápit. Pro dobře imunitně vybavené jedince to neznamená ohrožení. Stačí běžná léčba průjmu a dostatek hydratace a choroba odezní sama. V případě, že obtíže nebudou zvládnutelné běžnými léky na průjem, nezbývá než vyhledat v místě lékařskou pomoc. Zejména pokud jste chronicky nemocní, je dobré mít zajištěno cestovní pojištění s dostatečným krytím.

S antibiotiky se nesmí na slunce. Některé druhy léků poté, co je užijete a vystavíte se slunci, mohou způsobit fototoxickou vyrážku. Nejde o typický projev alergie, jaký známe po užití některých léků, ale o určitou formu přecitlivělosti, která vznikne při ozáření ultrafialovými paprsky. Mezi léky schopné vyvolat fotosenzitivitu patří například antibiotika předepisovaná při léčbě boreliózy, jmenovitě doxycyklin nebo kotrimoxazol na infekci močových cest. Z běžně prodávaných to jsou lokální léky na zánět, jako je třeba diklofenak nebo ketoprofen v masti, který si lidé často aplikují na bolavé klouby.

Výběr článků

Načítám