Článek
„Mluvíme tu o časové ose 10 až 15 let,“ řekl Eric Rasmussen, bývalý ředitel pro oblast přírodních zdrojů v Evropské bance pro obnovu a rozvoj.
Peter Bryant, předseda společnosti Clareo, která poskytuje poradenství v těžebním a energetickém sektoru, uvedl, že dohoda „v následujících deseti letech nebude mít žádný efekt, protože tak dlouho bude trvat objevení a rozvoj dolů v této východoevropské zemi“.
To potvrzuje i Brian Menell, generální ředitel společnosti TechMet. Podepsaná dohoda podle něj „urychlí“ práce kolem velkého ložiska lithia na střední Ukrajině, ale těžba bude vyžadovat čas a peníze. „Jedná se o nové projekty, které vyžadují investice, studie proveditelnosti a rozvoj, což je náročné kdekoli,“ řekl.
Mezi ukrajinské komerční přírodní zdroje patří železná ruda, uhlí, lithium, grafit a rudy bohaté na titan. Je také třetím největším producentem plynu v Evropě. Těžba ropy a plynu by mohla být podle pozorovatelů rychlejší než těžební projekty, píše Financial Times.
Kromě běžných problémů při rozjezdu projektů v těžebním průmyslu jsou největšími překážkami pokračující válka a dále geologické průzkumy, které pocházejí z dob Sovětského svazu. Odborníci upozorňují, že vzhledem k dlouhé těžební historii mohou být nejlepší ložiska na Ukrajině již vytěžena.
„Romantická představa, že existují jezera lithia, která je třeba těžit, není pravdivá,“ řekl těžební manažer působící v zemi a dodal, že americko-ukrajinská dohoda v příštím desetiletí „ničím nepohne“.
Problémem je i vážně poškozená infrastruktura, vysoký korupční potenciál a bezpečnost. Hugo Corden-Lloyd ze společnosti Risk Advisory Group upozornil na „nesčetná“ rizika pro společnosti. Kromě úplatkářství je to i fyzická bezpečnost. „Budou muset těžební společnosti financovat náklady na vyčištění půdy od nevybuchlé munice?“ ptá se.
Experti odhadují, že těžba bude moci začít až v roce 2040. „Bude potřeba někdo, kdo udělá první krok a provede první velkou investici, aby se vybudovala důvěra,“ řekl Jim North, bývalý generální ředitel švýcarské těžařské společnosti Ferrexpo.
Odborníci ale upozorňují na další problém. Pokud Rusku zůstane území, které nyní na východě okupuje, atraktivita Ukrajiny se snižuje. Právě zde jsou totiž například významné uhelné doly a některé zdroje lithia.