Článek
Zelenskyj ke schůzce uvedl na sociálních sítích, že šlo o „dobré setkání s viceprezidentem J. D. Vancem a ministrem zahraničí Markem Rubiem“.
Uvedl, že během rozhovorů diskutovali o jednáních v Istanbulu a připomněl, že tam Rusové vyslali delegaci na nízké úrovni.
„Znovu jsem potvrdil, že Ukrajina je připravena zapojit se do skutečné diplomacie, a zdůraznil jsem důležitost co nejdřívějšího dosažení úplného a bezpodmínečného příměří. Dotkli jsme se také potřeby sankcí proti Rusku, bilaterálního obchodu, obranné spolupráce, situace na bojišti a nadcházející výměny vězňů. Na Rusko je třeba vyvíjet tlak, dokud nebude dychtivé válku zastavit,“ uvedl.
Vance podle AFP jednal se Zelenským na okraj nedělní inaugurační mše nové hlavy katolické církve papeže Lva XIV. Rubio na formální zahájení pontifikátu Lva XIV. přijel také.
Podle nejmenovaného ukrajinského zdroje spolu státníci probrali také chystaný hovor prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Trump v sobotu oznámil, že bude v pondělí mluvit s Putinem o zastavení rusko-ukrajinské války.
„Schůzka skončila. Trvala asi půl hodiny,“ řekl zdroj z kanceláře ukrajinského prezidenta, který hovor popsal jako „normální“.
Хороша зустріч із віцепрезидентом Сполучених Штатів Америки Джей Ді Венсом і держсекретарем Марко Рубіо в...
Posted by Володимир Зеленський on Sunday, May 18, 2025
Zelenskyj a Vance se krátce setkali už dříve při inaugurační mši, kdy se na sebe usmívali a potřásli si rukama, napsala agentura Bloomberg. Ukrajinský prezident podle ní seděl vedle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, Vance byl usazen nedaleko.
Do neděle poslední osobní setkání amerického viceprezidenta a ukrajinského prezidenta se uskutečnilo v únoru v Bílém domě a skončilo spory před televizními kamerami a tvrdou kritikou ze strany Vance a prezidenta Trumpa na adresu Zelenského, který pak sídlo amerických prezidentů opustil.
Zelenkyj, kterého Američané obviňovali z nevděčnosti, i po nedělním setkání přidal poděkování. „Děkuji všem americkým občanům za podporu a vedení při záchraně životů,“ napsal.
O ukrajinsko-ruském konfliktu se nový papež zmínil ve své modlitbě na závěr mše. Mluvil o „umučené“ Ukrajině a vyzval ke „spravedlivému a trvalému míru“.
Inaugurační mše papeže Lva XIV. se zúčastnilo zhruba 160 zahraničních delegací. Rusko zastupovala ministryně kultury Olga Ljubimovová.