Hlavní obsah

K jadernému střetu Ruska a Západu zbývá stále méně kroků, říkají Rusové

21. 3. 2023, 17:37 • Aktualizováno 21. 3. 2023, 17:59

Rusko bude nuceno reagovat, pokud Západ začne používat zbraně s jadernou složkou, prohlásil prezident Vladimir Putin po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Reagoval tak na britské plány dodat Ukrajině granáty s ochuzeným uranem. Západ chce podle Putina bojovat „až do posledního Ukrajince“.

Foto: Sergei Karpukhin, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu

Článek

„Dnes vešlo ve známost, že Spojené království dodá na Ukrajinu nejen tanky, ale také granáty s ochuzeným uranem. Zdá se, že Západ se skutečně rozhodl bojovat s Ruskem do posledního Ukrajince – ne slovy, ale činy,“ řekl Putin.

„Spolu s tanky Challenger-2 dodáme i náboje, včetně protipancéřových nábojů s ochuzeným uranem. Takové náboje jsou vysoce účinné při ničení moderních tanků a obrněné techniky,“ uvedla náměstkyně britského ministra obrany Annabel Goldieová v odpovědi na parlamentní interpelaci.

„Pokud Západ začne používat zbraně s jadernou složkou, pak bude Rusko nuceno odpovídajícím způsobem reagovat,“ uvedl Putin.

Británie dá Ukrajině munici s ochuzeným uranem

Válka na Ukrajině

Ministr obrany Sergej Šojgu v této souvislosti prohlásil, že Rusko „má na co reagovat“. „K jadernému střetu Ruska a Západu zbývá stále méně kroků,“ dodal Šojgu.

Čínský mírový plán

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině se ruský prezident po jednání s čínským protějškem nechal slyšet, že čínský mírový plán by mohl být základem pro urovnání tohoto konfliktu, „až na něj budou Západ a Kyjev připraveny“.

Šéf Kremlu ale současně dodal, že dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat v tomto směru.

„Věříme, že mnohá ustanovení mírového plánu předloženého Čínou jsou v souladu s ruskými přístupy a mohou být považována za základ pro mírové urovnání, až na to budou na Západě a v Kyjevě připraveni,“ řekl Putin.

Zároveň poznamenal, že „zatím taková připravenost na druhé straně není“.

„Minulý měsíc byl zveřejněn postoj Číny k politickému urovnání ukrajinské krize. Rád bych zdůraznil, že při tomto urovnání se neochvějně řídíme cíli a zásadami Charty OSN, držíme se objektivního a nestranného postoje a aktivně podporujeme usmíření a obnovení jednání. Náš postoj je založen na samotné podstatě problému a pravdě. Jsme vždy pro mír a dialog, stojíme pevně na správné straně historie,“ řekl čínský prezident.

Dvanáctibodový mírový plán představilo čínské ministerstvo zahraničí v den výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Obsahuje i bod o zachování územní celistvosti.

S tím souhlasí Rusko i Ukrajina, každá země si ji ale zjevně představuje jinak. Zatímco Kyjev územní celistvost vnímá tak, že by mu měl být navrácen Donbas i Krym, Rusko hovoří o nové územní realitě, kdy Krym a Donbas považuje za své.

Konec sankcí, příměří a zahájení jednání. To je čínský plán na ukončení války

Zahraniční

Reklama

Výběr článků