Hlavní obsah

Za účast na protiválečné demonstraci hrozí v Rusku až 6 let vězení

3. 3. 2022, 22:57 – Moskva

Ruská generální prokuratura ve čtvrtek varovala, že lidem může za zapojení do protiválečných protestů hrozit stejný postih jako za podíl na činnosti extremistické organizace, tedy až šest let za mřížemi. Informoval o tom zpravodajský portál Meduza. Ruští vyšetřovatelé kromě toho varovali, že za účast na „hromadných nepokojích“, při nichž dochází k násilí, mohou být uloženy ještě vyšší tresty.

BEZ KOMENTÁŘE: Protiválečná demonstrace v Moskvě 24. února 2022Video: AP

 
Článek

Konkrétně by podle vyšetřovacího výboru lidé mohli být odsouzeni až k osmi letům odnětí svobody za účast na těchto nepokojích a 15 letům za mřížemi za jejich organizaci.

Foto: AP

Protiválečná demonstrace v Moskvě 24. února 2022

"Je nezbytné brát zřetel na to, že zdrojem mnoha takových výzev (k protiválečným protestům) jsou organizace zakázané v Rusku kvůli extremistické činnosti," uvedla prokuratura podle webu gazeta.ru. Generální prokuratura vyhodnotí z právního hlediska "každý případ účasti na činnosti extremistické organizace".

Ruská policie se s tím nemaže. Po školácích zatkla na demonstraci i starou babičku

Zahraniční

Legislativní parlamentní výbor ve čtvrtek kromě toho navrhl, aby se šíření lživých zpráv o aktivitách ruských ozbrojených sil trestalo 15letým odnětím svobody, informovala agentura TASS. Návrhem se bude v příštích dnech zabývat dolní komora ruského parlamentu. Ruské úřady již nyní vytvářejí značný tlak na média a vyhrožují jim uzavřením, pokud nebudou dodržovat oficiální zpravodajskou linii a budou o ruském útoku informovat jako o "invazi" nebo "válce".

Proti válce s Ukrajinou se od začátku invaze protestovalo nejméně ve 115 ruských městech, připomněla BBC. Podle ruského projektu OVD-Info, který monitoruje zásahy policie, již bylo při těchto akcích zadrženo přes 8100 demonstrantů.

Policie v Moskvě i v Petrohradu rozhání protesty proti válce a zatýká

Evropa

Až 20letým pobytem za mřížemi se v Rusku také trestá poskytnutí finanční nebo materiální pomoci Ukrajině, informovala nedlouho po zahájení invaze na Ukrajinu generální prokuratura. Taková pomoc totiž může být posuzováno jako vlastizrada.

Reklama

Výběr článků