Hlavní obsah

V Bruselu působí stovky čínských a ruských špionů

9. 2. 2019, 13:50 – Brusel

Na 250 čínských a 200 ruských špionů působí v současnosti v Bruselu, kde sídlí významné instituce Evropské unie a NATO. Podle německého listu Die Welt to uvedla Evropská služba pro vnější činnost (EEAS), která před aktivitami agentů zahraničních tajných služeb varovala evropské diplomaty i představitele Severoatlantické aliance.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Budova evropského parlamentu v Bruselu

Článek

Evropská služba pro vnější činnost rovněž diplomaty varovala před návštěvami určitých podniků v evropské čtvrti belgické metropole. Patří mezi ně například i oblíbená steaková restaurace a kavárna, které jsou v bezprostřední blízkosti hlavní budovy Evropské komise.

Podle bezpečnostní služby EEAS čínští a ruští agenti pracují v Bruselu především na velvyslanectvích či v obchodních zastoupeních svých domovských zemí. Počty špionů z dalších zemí, jako jsou například Spojené státy, nebyly zveřejněny.

Veřejným tajemstvím v Bruselu je, že atašé doprovázející diplomaty ze třetích zemích na recepcích jsou často tajní agenti, uvádí Die Welt. Podle něj jsou dalšími nejaktivnějšími špiony Američané a Maročané.

Německý list také připomíná kauzu z roku 2003, kdy byla v sídle Evropské rady nalezena odposlouchávací zařízení v kójích pro tlumočníky. Zařízení měla sledovat diskuse v německé, francouzské, britské a španělské delegaci. Podezření tehdy padlo na USA a Izrael, ale chyběly důkazy.

Reklama

Související témata:

Výběr článků