Hlavní obsah

USA chtějí dodat Tchaj-wanu zbraně za miliardy. Peking hrozí

3. 9. 2022, 6:48

Spojené státy chtějí dodat Tchaj-wanu zbraně a vojenské služby v hodnotě 1,1 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun). Oznámilo to americké ministerstvo obrany, které dostalo kladné stanovisko od ministerstva zahraničí.

Foto: Reuters

Nancy Pelosiová odlétá ze srpnové návštěvy Tchaj-wanu.

Článek

Podle Bílého domu jsou nové dodávky reakcí na rostoucí vojenský tlak Číny na Tchaj-wan. Peking pohrozil Spojeným státům „protiopatřením“, pokud transakci uskuteční.

Největší položkou v balíčku jsou logistické služby pro radarový systém ostrova, který je pro tchajwanskou obranu zásadní. Americké ministerstvo obrany chce Tchaj-wanu dodat také 60 raket proti námořním cílům Harpoon a 100 raket vzduch-vzduch Sidewinder.

Bílý dům uvedl, že v situaci, kdy Čína zvyšuje svůj tlak na Tchaj-wan, například skrze rozmístění velkého počtu vojenských jednotek v okolí ostrova, USA poskytnou to, co ostrov potřebuje pro udržení schopnosti se sám bránit. Administrativa vyzvala Peking, aby „zastavil svůj vojenský, diplomatický a ekonomický tlak na Tchaj-wan“.

Tchaj-wan vypálil varovné střely k čínskému dronu

Čína Washington vyzvala, aby prodej neuskutečnil. V opačném případě Peking zavede „legitimní a nezbytná protiopatření“, uvedlo čínské velvyslanectví v Pekingu.

Podle americké diplomacie prodej není v rozporu s americkou zahraniční politikou. Washington sice uznává Peking a s Tchaj-wanem nemá oficiální vztahy, současně se ale podílí na udržení obranyschopnosti ostrova, který pevninská Čína považuje za odpadlickou provincii. Agentura Reuters uvedla, že dodávka zbraní má udržet, ale nikoliv posílit, vojenské schopnosti tchajwanské armády. Pentagon uvedl, že nové dodávky nezmění vojenské poměry sil v oblasti.

O transakci bude ještě jednat Kongres. Podle agentur se však víceméně jedná o formalitu, jelikož Tchaj-wan má podporu jak demokratů, tak republikánů.

V srpnu Tchaj-wan navštívila předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a další významní američtí politici. Na to Peking reagoval rozsáhlým vojenským cvičením u Tchaj-wanu. V posledních týdnech ostrov zaznamenal stovky narušení své vzdušné obranné zóny ze strany čínských letadel a ve čtvrtek tchajwanské úřady oznámily, že armáda sestřelila neidentifikovaný dron, který vstoupil do tchajwanského vzdušného prostoru.

Reklama

Související témata:

Výběr článků