Článek
„To jsou důsledky rozhodnutí této vlády. Vidí to denně občané a velmi přesně to popisují i odborníci Evropské komise,“ sdělila Novinkám europoslankyně Veronika Cifrová Ostrihoňová.
Upozornila na promlčené případy velké korupce, nedostatky v boji proti ní, výrazný pokles stíhaných případů, ale také obcházení veřejné kontroly a rozklad legislativního procesu.
Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu Progresivního Slovenska Zuzany Števulové měla novela trestního zákona dopad na více než tisíc trestních kauz týkajících se korupce. Ať už kvůli promlčení, nebo proto, že čin přestal být trestným činem, případně byl překvalifikován na přestupek.
„Zpráva komise také poukazuje na tlak, kterému čelí organizace občanské společnosti, média, ale i na novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, která ztížila získávání informací. My v Progresivním Slovensku jsme už napadli novelu infozákona i změny týkající se neziskových organizací u Ústavního soudu,“ poznamenala.
Matovič: Fico udělil amnestii sobě i svým lidem
Lídr hnutí Slovensko Igor Matovič šel ve svém hodnocení ještě dál: „Společnost bez spravedlnosti nemůže přežít. A přesně takový stát budoval Robert Fico během všech svých vlád, až nakonec zavraždili Jána Kuciaka, který odhaloval, jak Fico, Gašpar a jim podobní rozkrádali republiku, manipulovali vyšetřování a předali Slovensko do rukou mafie.“
Připomněl, že za předchozích Ficových vlád byla dokonce i Rwanda v žebříčku vnímání korupce nad Slovenskem. Změna nastala až v letech 2020 až 2023.
„Robert Fico spáchal rituální vraždu spravedlnosti. Jako premiér fakticky udělil sobě a svým komplicům amnestii za rozkradení Slovenska. V demokratické Evropské unii jde o bezprecedentní jev – premiér, který rozkradl republiku a sám sebe osvobodil od odpovědnosti za tyto zločiny,“ dodal Matovič.
Dramatický pokles stíhaných případů
Podle poslance Rastislava Krátkého z poslaneckého klubu Slovensko zpráva komise konstatuje výrazný úpadek demokracie a právního státu během vlády Roberta Fica. Krátký upozornil i na zneužívání legislativního procesu: za 20 měsíců vláda použila zrychlené legislativní řízení 58krát. Podle něj však pro to měla skutečný důvod pouze v devíti případech.
Počet obvinění oproti roku 2022
- 60% pokles za poškozování finančních zájmů EU
- 65% pokles za legalizaci výnosů z trestné činnosti
- o 59 % méně obviněných z přijímání úplatku
- o 68 % méně obvinění z podplácení
- 73% pokles zjištěných daňových trestných činů
Exministr Mikulec: Spravedlnost dostala smrtelnou ránu
Bývalý ministr vnitra Matovičovy vlády Roman Mikulec uvedl, že po změně trestního zákona bylo v roce 2024 předčasně propuštěno více než 450 pachatelů a v 1300 případech byly uděleny nižší tresty, nebo byly trestné činy překvalifikovány na přestupky.
„Spravedlnost, demokracie a právní stát dostaly od Roberta Fica smrtelnou ránu. Vláda cíleně zlikvidovala protikorupční instituce a dnes to konstatuje i samotná Evropská komise. Slovensko pod Ficovým vedením neudělalo žádný pokrok v zajištění účinného a nezávislého stíhání korupce. Komise to pojmenovala jasně – Ficova vláda zničila důvěru ve spravedlnost,“ uzavřel Mikulec na tiskové konferenci hnutí Slovensko.