Hlavní obsah

Trump se zúčastní summitu NATO v Haagu

1:19
1:19

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump se zúčastní summitu NATO, který se bude konat koncem června v nizozemském Haagu, oznámil v úterý Bílý dům. Na summit byl pozván i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Americký prezident Donald Trump

Článek

Americký velvyslanec při NATO Mathew Whitaker přitom ještě na počátku května hrozil, že prezident Trump by mohl vynechat summit Aliance, pokud ostatní spojenci nenavýší výdaje na obranu.

Trumpova administrativa požaduje, aby členské státy Severoatlantické aliance na obranu platily pět procent HDP ročně. To si vzal za své generální tajemník NATO Mark Rutte, podle nějž má jít 3,5 procenta na obranu a 1,5 procenta na výdaje související s obranou, jako je infrastruktura či kybernetická obrana.

Pozvánku na summit NATO, který se má konat ve dnech 24. a 25. června, obdržel podle webu Ukrajinska pravda i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten už dříve uváděl, že pokud by na tomto jednání nebyl, znamenalo by to vítězství pro Rusko.

Hlavními tématy summitu aliance bude ruská invaze na Ukrajinu, která trvá čtvrtým rokem, a také Trumpův požadavek, který opakuje od svého lednového návratu do Bílého domu, aby členské země výrazně zvýšily své výdaje na obranu.

Českou republiku bude na vrcholném setkání zemí aliance zastupovat prezident Petr Pavel.

Výběr článků

Načítám