Hlavní obsah

Tři mrtví při útoku na bagdádské sídlo šíitské strany

18. 1. 2005, 9:14 – BAGDÁD

Nejméně tři lidé zahynuli v úterý ráno při explozi auta naloženého výbušninami před bagdádským sídlem Nejvyššího shromáždění islámské revoluce v Iráku SCIRI. Představitelé této šíitské organizace potvrdili, že terčem útoku byly její kanceláře.

Foto: Šárka Štveráková
Článek

"Sebevražedný útočník odpálil auto naložené výbušninami přímo před hlavní kanceláří shromáždění na západě Bagdádu," uvedl mluvčí SCIRI Haitham Hassani. Nesdělil však, zda při útoku byl také někdo další zraněn.

SCIRI, která má silné vazby na Írán a úzce spolupracuje s Američany vedenou koalicí, se účastní lednových parlamentních voleb. V těch mohou zvítězit většinoví šíité, a ovládnout tak 275 členný parlament.

To vzbuzuje obavy menšinových sunnitů, o které se opíral Saddám Husajn. Proto jsou s blížícími se volbami šíitské strany i samotní šíité terči útoků.

Představitelé SCIRI uvádí, že snahou podobných útoků je vyvolat v Iráku náboženskou válku mezi šíity a sunnity. Na Teherán orientované SCIRI je trnem v oku sunnitským rebelům. Řada sunnitských stran se navíc rozhodla lednové volby bojkotovat.

Podobný útok před kancelářemi SCIRI si vyžádal 27. prosince 13 mrtvých. Minulý měsíc také při explozích aut naložených výbušninami ve svatých šíitských městech Nadžáf a Karbalá zahynulo téměř 70 osob.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků