Hlavní obsah

Tajemný letoun přeletěl z Litvy do Bulharska, rusky mluvící posádka zmizela

13. 6. 2022, 8:28 – Varšava

Úřady několika evropských zemí si lámou hlavu nad tajemným letem malého dvoumotorového letadla, které odstartovalo z Litvy a bez povolení přeletělo několik států, než přistálo v Bulharsku, kde zůstalo opuštěné na nepoužívaném letišti u města Targovište. Totožnost posádky zůstává neznámá. O případu informovala polská televize TVN 24 s odvoláním na litevská, maďarská a bulharská média.

Foto: Mapy.cz

Letadlo bez povolení přeletělo část Evropy, v Bulharsku jeho posádka zmizela

Článek

Malý dopravní letoun Piper Aztec – podle jiných zdrojů Beechcraft – odstartoval z Litvy ve čtvrtek večer. Následně bez povolení přeletěl přes Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko do Bulharska, uvedl bulharský ministr vnitra Bojko Raškov.

Letoun neměl schválený plán letu ani zapnuté radarové odpovídače. Pilot nereagoval na výzvy v rádiu ani na vizuální signály. V Maďarsku a v Rumunsku letoun podle tisku doprovázely stíhačky, včetně dvou amerických strojů F-16, ale bulharské letouny nevzlétly, protože stroj úřady nepovažovaly za hrozbu. Opuštěný letoun, přikrytý plachtou, byl po odhalení prohledán pyrotechniky a kriminalisty, policejní psi hledali stopy po drogách.

K letadlu nad Evropou startovaly stíhačky tří členských států NATO

Ještě dříve letoun podle maďarských médií přistál bez povolení na letišti aeroklubu v Hajdúszoboszló, kde cestující vystoupili a natankovali stroj z kanystrů na palubě. Když přijela policie, pilot rychle odstartoval.

Neví, komu prodal letadlo

Letadlo bylo podle litevských médií zakoupeno o týden dříve od pilota a ředitele letiště Nida Broniuse Zaronskise. Ten tvrdí, že stroj prodal třem blíže neidentifikovaným osobám, z nichž jedna hovořila rusky.

Foto: Profimedia.cz

Letoun Piper Aztec na ilustračním snímku

„Nevím, odkud byli. Mohli to být Ukrajinci, možná Rumuni či Bulhaři. S jedním jsem hovořil rusky. Ale neznám jména žádného z nich, nezajímalo mě to. Zkoušel jsem to letadlo prodat už roky, a tak jsem rád, že ho někdo koupil. Nepamatuji si název organizace, která jej koupila,“ tvrdí bývalý vlastník.

Dron, který proletěl třemi státy NATO, nesl leteckou pumu

Polské ministerstvo obrany se k přeletu země bez povolení dosud nevyjádřilo, dodala TVN 24.

Reklama

Související témata:

Výběr článků