Hlavní obsah

Zemřel bývalý alžírský prezident Buteflika, kterého v roce 2019 svrhlo protestní hnutí

18. 9. 2021, 8:20 – Alžír

Ve věku 84 let zemřel bývalý alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika. Podle tiskové agentury AP o tom v pátek informovala alžírská státní televize. Buteflika v 50. a 60. letech minulého století bojoval za nezávislost Alžírska na koloniální Francii a u moci byl 20 let. V roce 2019 ho přiměly k odchodu prodemokratické protesty.

Foto: Louafi Larbi, Reuters

Abdal Azíz Buteflika vládl Alžírsku 20 let

Článek

Příčinu smrti ani další podrobnosti televize ENTV, která se odvolala na prohlášení kanceláře současného prezidenta Abdala Madžída Tabbúniho, neuvedla. V roce 2013 stihl Butefliku infarkt, který se značně projevil na jeho zdravotní kondici. Obavy o jeho zdravotní stav tehdy přispěly k frustraci alžírské veřejnosti jeho vládou. Nespokojenost a nesouhlas s Buteflikovým pátým mandátem nakonec vyústily ve vznik protestního hnutí Hirák, které dosáhlo prezidentova odstoupení.

Alžířané na dosud největší demonstraci žádali odchod prezidenta

Zahraniční

Buteflika byl nejdéle sloužícím alžírským prezidentem. V čele země stál od roku 1999. Byl také jediným lídrem nezávislého Alžírska, kterého dotlačily k odchodu protesty v ulicích, poznamenala agentura AFP.

Buteflika v roce 2002 ukončil desetiletou občanskou válku, která si vyžádala na 200 tisíc mrtvých, a přispěl tak podle AP k usmíření napříč alžírskou veřejností. Úspěšně vyjednal s teroristou známým jako Carlos the Jackal (Šakal) osvobození ministrů ropného průmyslu, kteří byli drženi jako rukojmí poté, co byli v roce 1975 uneseni z vídeňského summitu Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC).

Reklama

Související témata:

Výběr článků