Hlavní obsah

Vědci s Češkou v týmu objevili staré obří spermie lasturnatek

19. 6. 2009, 22:07

Spermie patří většinou k nejmenším buňkám v těle, vědci ale objevili, 100 miliónů let staré fosílie, z nichž plyne, že sameček rodu lasturnatek už tehdy mohl vyprodukovat spermii desetkrát větší než byl sám. Lasturnatka má půl až dva milimetry. V týmu, který objev u korýše učinil, byla i Češka Radka Symonová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Foto: Profimedia.cz

Korýš lasturnatka

Článek

Obří spermie představují pro organismy, které je produkují, velkou energetickou zátěž a vyskytují se pouze u několika málo druhů živočichů. Kromě lasturnatek například u jednoho z druhů mušek octomilek.

Vědecký tým zkoumal zachované mikrofosilie sladkovodní lasturnatky druhu Harbinia micropapillosa pocházející ze sto miliónů let starého souvrství v severovýchodní Brazílii a zabýval se spermiemi a reprodukčními orgány těchto malých korýšů.

Rozmnožovací aparát tehdejších lasturnatek byl podobný, jako mají dnešní lasturnatky. Podle vědců je důležité vědět, že podobné jevy se vyskytovaly už před sto milióny let. "Dokázali jsme, že obří spermie nebyly slepou evoluční pastí, ale představují udržitelnou evoluční strategii, která se u lasturnatek zachovala nejméně od doby před sto milióny lety až do dnešního dne," vysvětluje Symonová. Unikátní výzkum také podle ní prokázal existenci nejstarších fosilních spermií na světě.  Dosud nejstarší podobný nález fosilní spermie totiž pochází z doby před pěti tisíci lety.

Výzkumníci použili jedinečnou technologii - holotomografii, která umožňuje získat obraz o vnitřním uspořádání orgánů milimetr velké lasturnatky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků