Hlavní obsah

Aby neřídila ona nás. Valné shromáždění OSN přijalo první globální rezoluci o AI

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Valné shromáždění OSN ve čtvrtek jednomyslně přijalo první globální rezoluci o umělé inteligenci (AI). Státy vybízí k ochraně lidských práv, ochraně osobních údajů a monitorování rizik spojených s umělou inteligencí, uvádí agentura Reuters. Dokument není právně závazný.

Foto: Profimedia.cz

Sídlo OSN v New Yorku

Článek

„Dnes všech 193 členů Valného shromáždění OSN promluvilo jedním hlasem a společně se rozhodli řídit umělou inteligenci, místo aby ji nechali řídit nás,“ uvedla velvyslankyně Spojených států při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Právě USA rezoluci předložily.

„Nevhodný nebo zlovolný design, vývoj, nasazení a používání systémů umělé inteligence… představují rizika, která by mohla… ohrozit ochranu, podporu a užívání lidských práv a základních svobod,“ uvádí se mimo jiné v přijatém dokumentu.

Rezoluce je podle Reuters další z řady iniciativ, kterými se vlády po celém světě snaží usměrnit vývoj umělé inteligence v obavách, že by mohla být zneužita k narušení demokratických procesů, podvodům nebo by mohla vést k zániku mnoha pracovních míst.

Obří nárůst výkonu. Umělou inteligenci podpoří nové čipy

Hardware

Fenomén jménem ChatGPT

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

V březnu 2023 byl zpřístupněn pokročilejší model umělé inteligence GPT-4. Ten je schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem.

Webovou aplikaci nabízí OpenAI zdarma, platí to však pouze pro starší verzi chatbota GPT-3.5. Pokročilejší umělou inteligenci GPT-4 mohou využívat pouze majitelé předplatného. To vyjde případné zájemce na 20 dolarů měsíčně, tedy v přepočtu zhruba na 453 Kč.

Za ChatGPT stojí start-up OpenAI, který financuje společnost Microsoft.

Reklama

Výběr článků

Načítám