Hlavní obsah

V OSN bublá skandál se sexuálním zneužíváním, řada obětí je nezletilá

2. 5. 2018, 6:15 – New York

OSN obdržela v letošních prvních třech měsících 54 stížností na sexuální zneužívání, kterého se údajně dopustili její zaměstnanci a spolupracovníci. Mezi oběťmi jsou i nezletilé. V úterý to oznámil mluvčí OSN Farhan Haq s tím, že všechna obvinění se prověřují.

Foto: Reuters

Příslušníci sil OSN (Ilustrační foto)

Článek

Čtrnáct stížností směřuje proti příslušníkům mírových sborů OSN. Osmnáct se týká zaměstnanců neupřesněných agentur, fondů a programů OSN. Jiných 21 bylo vzneseno proti osobám z partnerských organizací OSN. Jednomu obvinění čelí člen mezinárodní jednotky, která působí pod mandátem Rady bezpečnosti OSN.

Z 66 obětí je 13 nezletilých dívek, uvedl Haq. Podle něj jsou dvě zneužité ženy a jedna dívka těhotné.

Dosavadní vyšetřování ukázalo odůvodněnost dvou stížností a dvou ne. Dalších 21 obvinění je v různé fázi vyšetřování a 27 se předběžně vyhodnocuje, dodal Haq podle agentury AP.

Loni OSN obdržela 138 stížností na sexuální delikty svých (spolu)pracovníků. Vyplývá to z březnové zprávy OSN, podle které se přes 40 procent obvinění týkalo příslušníků mírových sborů. Generální tajemník OSN António Guterres označil eliminaci zneužívání za jednu ze svých hlavních priorit pro letošek.

V minulosti se sexuální zneužívání týkalo zejména působení OSN v afrických zemích, zejména ve Středoafrické republice [celá zpráva] a předtím v Demokratické republice Kongo[celá zpráva], v Libérii, ale také na Haiti.[celá zpráva]

Potvrzeny byly i případy zneužívání ze strany modrých přileb v Súdánu. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků