Hlavní obsah

Tlumočníka, který se nevešel do českého letadla, s sebou vzali Američané

19. 8. 2021, 9:31
Novinky, jas

Dvě rodiny afghánských spolupracovníků, které se dostaly na kábulské letiště, se dostaly na palubu amerického evakuačního letadla. Dalších několik rodin se podle spolku Vlčí máky, který se o evakuaci spolupracovníků zasazuje, stále nachází u letiště.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Situace na letišti v KábuluVideo: Reuters

 
Článek

„Dvě rodiny z letiště se dostaly do amerického letadla,“ potvrdila Novinkám předsedkyně spolku Vlčí máky Miroslava Pašková.

Stanice CNN přinesla reportáž z letiště, kde hovořil afghánský tlumočník, který podle svých slov pracoval pro českou armádu a nedostal se s rodinou do českého letadla. Této a další rodině se dle Paškové podařilo dostat na palubu amerického stroje, který by měl mířit do Kataru.

Situace na kábulském letišti i v jeho okolí je značně nepřehledná, nicméně spolek má informace o cca pěti afghánských rodinách, jejichž členové měli v zemi spolupracovat s českou armádou a nacházejí se u letiště.

Foto: Vlčí máky/Facebook

Rodiny spolupracovníků, kteří čekají na letišti v Kábulu. Fotografii zveřejnila organizace Vlčí máky.

České ministerstvo obrany uvedlo, že se postaralo o všechny spolupracovníky, kteří byli zařazeni do programu.

Nechali nás stát na letištní ploše, řekl tlumočník, který pracoval pro ČR

Svět

V okolí kábulského letiště tálibánci zbudovali checkpointy a pro Afghánce je tak krajně obtížné se přes ně dostat. ČR se podařilo během tří letů evakuovat ze země 195 osob, přičemž podle ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) se zatím další let nechystá. ČR by podle něj případně mohla využít evakuační lety USA, případně Německa.

Reklama

Výběr článků