Článek
Podle jihokorejského Sboru náčelníků štábů severokorejské síly v posledních dnech vystřelily několik balistických střel, čímž porušily sankce OSN. Pchjongjang se tak podle analytiků snaží dokázat svou připravenost na moderní válku. Generál Kim Čong-sik, který na testy dohlížel, v tomto kontextu obzvlášť vyzdvihl zmíněný elektromagnetický zbraňový systém a uhlíkové bomby, informuje agentura Reuters.
Co se testu kazetové munice týče, podle KCNA prokázal, že balistická střela Hwasongpho-11 Ka s touto hlavicí dokáže „obrátit na popel jakýkoliv cíl“ a pokryje oblast o rozloze sedm hektarů.
Testy zbraní měly zjevně vyslat vzkaz hlavně Soulu, který nedávno prohlásil, že doufá v oblevu napětí na poloostrově. Severní Korea místo toho svého jižního souseda opět označila za nepřítele a odhalený elektromagnetický zbraňový systém by podle profesora Im Ul-čchola z jihokorejské univerzity Kjongnam mohl být schopný vyřadit z provozu jihokorejské stíhací letouny F-35A nebo torpédoborce vybavené systémem Aegis.
Uhlíkové bomby, kterými disponují i USA nebo Čína, mají vyřadit z provozu nepřítelovu infrastrukturu, včetně elektráren. To způsobí vodivá uhlíková vlákna, která zasáhnou cíl. Generální tajemník Korejského obranného a bezpečnostního fóra Šin Čong-u uvedl, že odhalené zbraně ukazují, že se Pchjongjang ponaučil z konfliktů na Ukrajině a na Blízkém východě.
Obzvlášť to podle něj dokazují právě zbraně zaměřené na zničení jihokorejské infrastruktury, protože o jejich vývoj Severokorejci dříve neusilovali. „Severní Korea tyto zbraně zjevně vyvíjí s myšlenkou asymetrického válečného modelu,“ řekl Šin.
Severokorejci testy provedli předtím, než zemi ve čtvrtek navštíví čínský ministr zahraničí Wang I. Spekuluje se též, že se v květnu u příležitosti své cesty do Číny bude se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem chtít sejít i americký prezident Donald Trump.


