Hlavní obsah

Rusko začalo dodávat do Íránu součásti protiraketového systému

21. 12. 2008, 16:16 – TEHERÁN

Rusko zahájilo dodávku protiraketového systému S-300 Íránu, s jehož pomocí by mohl odrazit jakýkoli izraelský nebo americký útok na svá jaderná zařízení. Oznámila to v neděli oficiální íránská tisková agentura IRNA. Nejpokročilejší verze tohoto systému, který je na Západě znám jako SA-20, dokáže zachytit a sestřelit cíl do vzdálenosti 120 kilometrů.

Foto: Irakli Gedenedze, Reuters

Raketová palba. Ilustrační foto

Článek

"Po několika letech rozhovorů s Ruskem ... nyní začal být systém S-300 přepravován do Íránu," cituje IRNA náměstka parlamentního bezpečnostního a zahraničního výboru Imaila Kosarího. Systém bude využit "k posílení íránské schopnosti bránit své hranice", dodal Kosarí, ale neupřesnil, kdy dodávka začala. Íránské ministerstvo zahraničí odmítlo zprávu komentovat.

Spojené státy, jejich evropští spojenci i Izrael tvrdí, že Írán se pod zástěrkou mírové jaderné energetiky snaží budovat jaderný zbrojní program. Teherán to popírá.

Letos v říjnu ruské ministerstvo zahraničí popřelo spekulace sdělovacích prostředků, že Moskva hodlá prodat Íránu protiraketový systém S-300 s odůvodněním, že Rusko nemá zájem prodávat zbraně do "problematických oblastí". Minulý týden ale ruská tisková agentura RIA s odvoláním na "důvěryhodné zdroje" napsala, že Rusko dohodu o dodávce S-300 naplňuje.

Reklama

Související témata:

Výběr článků