Hlavní obsah

Polní maršál Haftar se stáhl z Tripolisu, město kontroluje vláda

4. 6. 2020, 12:37 – Tripolis

Milice věrné libyjské vládě premiéra Fáize Sarrádže, která má podporu OSN, oznámily, že získaly úplnou kontrolu nad hlavním městem Tripolisem, informuje agentura Reuters. Zdroj z řad Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara potvrdil, že LNA se z města stahuje.

Foto: Ismail Zetouni, Reuters

Vypálené obrněné vozidlo Haftarovy Libyjské národní armády v Ghajranu jižně od Tripolisu

Článek

Síly vlády národní jednoty (GNA) premiéra Sarrádže vydaly prohlášení, v němž sdělily, že mají plnou kontrolu nad administrativní oblastí Tripolisu.

Zdroj z řad LNA potvrdil, že její jednotky se do konce čtvrtka z Tripolisu zcela stáhnou a přesunou se do města nedaleko od Tarhúny, své hlavní základny na západě země.

Po 14 měsících tak končí snaha Haftara ovládnout Tripolis. Od února LNA ztrácela pozice na západě a přišla i o města u hranic s Tuniskem.

Libyjská vláda dobyla města Sabráta, Surmán i Abú Grajn

Zprávě o plné kontrole nad Tripolisem předcházelo středeční oznámení sil podporujících GNA o tom, že získaly zpět mezinárodní letiště. To bylo od půlky loňského roku pod kontrolou Haftarových jednotek.

Letiště, které se nachází asi 20 kilometrů jižně od hlavního města, poničily v roce 2014 boje znepřátelených stran a od té doby je mimo provoz. Je však důležité ze strategických důvodů, protože se odtamtud dá kontrolovat vstup do města z jihu.

Po útoku na letiště v Tripolisu hořely nádrže s palivem

Sarrádž, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan i představitelé dalších zemí podporujících vládu národní jednoty se mají setkat ve čtvrtek v Ankaře. K setkání dochází krátce poté, co mise OSN v Libyi (UNSMIL) v úterý oznámila, že se účastníci bojů dohodli na obnově mírových jednání.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky ovládající východ země se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska.

Rusko vyslalo do Libye bojová letadla, Pentagon zveřejnil jejich satelitní snímky

Foto: Ismail Zetouni, Reuters

Vraky letadel na letišti v Tripolisu

Reklama

Výběr článků