Článek
Bárdarbunga tvoří největší vulkanický systém na Islandu a s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem této ostrovní země. Sopku pokrývá ledovec Vatnajökull. Seizmologové v okolí sopky zaznamenali za poslední týden tisíce drobných otřesů, včetně malé podledovcové erupce, která se zřejmě již zastavila.
V místě je vyhlášena bezletová zóna
Seizmické údaje podle vulkanoložky Melissy Pfefferové naznačují, že magma rozpouští led pod příkrovem tohoto ledovce. Není jasné, zda nebo kdy kvůli této erupci roztaje vrstva ledu, která je 100 až 400 metrů silná, a sopka do atmosféry vychrlí páru a popel. Jeden z největších evropských ledovců by také mohl erupci zadržet.
Ostrovní úřady preventivně vyhlásily bezletovou zónu kolem místa případné erupce, islandský vzdušný prostor ale neuzavřely. Britský národní letecký úřad zatím očekává normální průběh letů. Preventivně však pro přelety nad Atlantikem využívá alternativní cestu.

Sloupec popela, který v květnu roku 2010 stoupal z vulkánu Eyjafjallajökull. Nyní hrozí erupce sopky sopky Bárdarbunga.
Islandské úřady tento týden kvůli možné erupci nařídily evakuaci turistů z okolí sopky. Oblast ležící více než 200 kilometrů východně od hlavního města Reykjavíku není obydlená, je však oblíbená mezi turisty.
Bárdarbunga je součástí jiného systému než nechvalně známý menší vulkán Eyjafjallajökull. Jeho erupce v roce 2010 kvůli popílkovému mraku ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou.