Článek
Lidé, kteří se těšili na předčasný nástup léta, mají zatím smůlu. Meteorologická situace nad Evropou je neúprosná a stále dominuje chladnější vzduch.
Ve čtvrtek ráno naměříme teploty mezi 11 a 7 °C, uvítá nás oblačná až zatažená obloha. Během dne se na většině území přidají přeháňky a déšť. Odpoledne se teploty dostanou v maximech na 16 °C, na Liberecku a v severovýchodních Čechách zůstanou kolem 10 °C. Přidají se přeháňky, které mohou v polohách od 1000 m být i smíšené nebo sněhové. Ojediněle nemůžeme vyloučit bouřku, a to zejména v oblasti Krkonoš a Jeseníků. Mírný severozápadní vítr se změní na severní, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 50 km/h.
Pátek se ponese opět v režii proměnlivé oblačnosti. Zpočátku jen ojediněle, postupně ale na většině území s přeháňkami, které mohou být od poloh nad 1000 m i sněhové. Ráno naměříme 6 až 2 °C, tam, kde bude jasno, i kolem nuly. Větší pravděpodobnost přízemních mrazíků bude na západě Čech. Ani odpolední teploty nevystoupí nijak závratně, naměříme jen 12 až 16 °C. Opět nelze zcela vyloučit bouřku, a to zejména v oblasti Jeseníků, Krkonoš a později během odpoledne i na Vysočině. Na ostatním území bez bouřek, ale silnější přeháňka může být doprovázená i krupkami.
V sobotu ráno naměříme teploty mezi 7 a 3 °C, při vyjasnění se vyskytnou i přízemní mrazíky. Přes den převládne proměnlivá oblačnost s přeháňkami nebo deštěm. Srážky budou spíše chaotičtějšího rázu, roztroušené po celém území a výrazně slabší než ty páteční. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou na 11 až 16 °C. I v sobotu musíme počítat s možností výskytu srážek sněhových, a to v polohách nad 1000 m.
V neděli se probudíme do chladnějšího rána s teplotami mezi 8 až 4 °C. Přes den se teploty o moc nezmění a rtuť teploměru vystoupí na 13 až 17 °C, na severovýchodě očekáváme maxima kolem 11 °C. Výjimečně se může objevit i bouřka v horských oblastech na východě území.
Souboj meteorologických modelů
Co se týče následujícího týdne, tam panuje značný rozpor mezi jednotlivými meteorologickými modely. Například GFS se kloní k variantě s četnějšími přeháňkami a teplotami jen kolem 15 °C. Naopak ECMWF preferuje teplejší variantu, kde teploty během týdne postupně porostou až na 24 °C. Rozdíl je způsoben odlišným názorem modelů na rozložení tlakového pole. Zatímco GFS počítá stejně jako ECMWF s tím, že se v půlce následujícího týdne dostaneme do vlivu přední strany tlakové níže, která sem postoupí od západu, tak na rozdíl od ECMWF počítá s jejím rychlejším rozpadem a převahou rozsáhlé oblasti nízkého tlaku, který k nám začne posílat chladnější vzduch od severu.
Naopak ECMWF počítá s tím, že vládu nad naším počasím převezme tlaková níže se středem nad Francií, kde po její přední straně k nám bude proudit teplejší vzduch od jihu až jihovýchodu. Tak či tak dlouhodobé výhledy už delší dobu počítají s tím, že by konec května mohl být už ve znamení vyšších teplot. To by se zohledněním výše popsané situace mírně favorizovalo teplejší variantu, kterou představuje ECMWF.