Hlavní obsah

Lidé na Západě považují třetí světovou válku za reálnou hrozbu. Byla by podle nich jaderná a nebývale krvavá

4:24
4:24

Poslechněte si tento článek

U příležitosti osmdesátého výročí konce druhé světové války se společnost YouGov obyvatel Francie, Německa, Velké Británie, USA, Itálie a Španělska zeptala, zda by podle nich v následujících 5 až 10 letech mohla začít třetí světová válka. Za pravděpodobné to považuje více než polovina Francouzů a polovina Španělů. V zachování míru nejvíc věří Britové a Němci, ale i tam brzký začátek světového konfliktu považuje za pravděpodobný 41 procent dotázaných.

Foto: Markus Schreiber, ČTK/AP

Hřbitov pro německé vojáky z druhé světové války v polském Štětíně

Článek

Průzkum YouGov byl proveden mezi 3. a 16. dubnem. Zahrnoval i dotazy jako „Očekáváte, že se vaše země do takového konfliktu zapojí?“ nebo „Věříte, že vaše ozbrojené síly dokáží vaši zemi ve třetí světové válce ubránit?“

Na dotaz, zda respondenti považují začátek světového konfliktu v následujících 5 až 10 letech za pravděpodobný, kladně odpověděla více než polovina Francouzů (55 %) a přesně polovina dotázaných Španělů. V ostatních čtyřech zemích se počet kladných odpovědí pohyboval mezi 41 a 46 %.

Většina dotázaných ze všech států pak měla za to, že by se jejich země do takového konfliktu zapojila. Nejvíce si to myslelo Britů (89 %) a nejméně Italů (66 %), rekapituluje výsledky deník The Guardian.

Většina respondentů se domnívá, že ve třetí světové válce budou nasazeny jaderné zbraně, a také očekává, že bude mít vyšší počet obětí než válka z let 1939 až 1945. 25 až 44 % respondentů napříč jednotlivými státy odpovědělo kladně i na dotaz, zda si myslí, že takový konflikt zabije více než polovinu obyvatel Země.

Anketa

Jak pravděpodobné podle vás je, že v následujících pěti až deseti letech začne další světová válka?
Velmi pravděpodobné
9 %
Poměrně pravděpodobné
43,6 %
Nevím
8,8 %
Poměrně nepravděpodobné
29,6 %
Velmi nepravděpodobné
9 %
Celkem hlasovalo 4210 čtenářů.

Američané své obraně věří, Němci skoro vůbec

Na otázku, zda respondenti věří tomu, že je jejich ozbrojené síly dokáží při třetí světové válce ubránit, odpověděla kladně pouze většina Američanů, a to 71 %. Nejmenší důvěru ve vlastní armádu vyjádřili Němci (16 %) a Italové (20 %). U zbylých států se tyto hodnoty pohybovaly mezi 32 a 44 %.

Za nejpravděpodobnější příčinu dalšího světového konfliktu označila většina dotázaných Rusko. Napříč evropskými státy tak učinilo 72 až 82 % respondentů, k nimž se přidalo 69 % Američanů. Na druhém místě skončil islámský terorismus. Evropané však za možného původce často považují i USA - uvedlo to 58 % Španělů, 55 % Němců a 53 % Francouzů.

Respondenti odpovídali i na dotaz, zda si ve své nebo v jiné zemi ještě v době svého života dokáží představit páchání stejných zločinů, jako páchali nacisté. Na otázku ohledně své země odpovědělo kladně 52 % dotázaných Američanů. I respondenti z ostatních států viděli jako pravděpodobnější dějiště nacistických zločinů Spojené státy než kteroukoliv evropskou zemi.

Anketa

Myslíte, že by česká armáda při třetí světové válce dokázala zemi ubránit?
Myslím, že ano
1,1 %
Sama ne, ale s pomocí spojenců z NATO ano
53,5 %
Myslím, že ani sama, ani s NATO ne
43,8 %
Nevím
1,6 %
Celkem hlasovalo 1599 čtenářů.

O válce se musíme stále učit

Průzkum se zaměřil i na vědomosti respondentů o druhé světové válce. Většina z nich se vyjádřila, že o válce ví hodně nebo poměrně dost. Nejméně dostatečných znalostí přiznali Španělé (40 %), což je pravděpodobně spojené s tím, že Španělsko se do války nezapojilo. Podle výsledků průzkumu o válce nejpodrobněji učí školy ve Francii (v znalostech si věří 77 % dotázaných). Že je toho o světovém konfliktu naučili ve škole dostatek, si naopak myslí jen 48 % procent Britů a 34 % Španělů. Pozitivně výuku celkově hodnotili spíše mladší respondenti.

Drtivá většina respondentů ze všech zemí se shodla na tom, že je důležité, aby se o válce ve škole dál učilo. Napříč jednotlivými státy se tak vyjádřilo 82 až 90 % dotázaných. Podle 72 až 87 % veškerých respondentů jsou pro nás události druhé světové války a okolnosti, které k ní vedly, stále relevantní.

Podle většiny respondentů napříč pěti zeměmi udělaly nejvíc pro porážku nacistického Německa USA. Na druhé místo postavili dotázaní Sovětský svaz. Jedinou výjimkou byli Britové, z nichž 41 % uvedlo, že to byli právě oni, kdo se nejvíce zasadil o porážku nacistů. V ostatních zemích jim největší podíl na výhře přiřklo mezi 5 a 11 % respondentů.

Jako instituce, které se nejvíc zasadily o zachování poválečného míru v Evropě, pak dotázaní jmenovali NATO, OSN a Evropskou unii.

Výběr článků

Načítám